آوریل, 2024 بدون نظر مقالات

خرابی کمک فنر ماشین لباسشویی می‌تواند مشکل بسیار بزرگی باشد که تا زمان رفع آن، امکان استفاده از لباسشویی وجود ندارد. در واقع هر کدام از قطعات لباسشویی با هدف خاصی به کار می‌روند و چنانچه آسیبی به آن‌ها وارد شود، کل دستگاه دچار اختلال در عملکرد خواهد شد. در خصوص خرابی کمک فنر، عوامل متعددی وجود دارند که باید یک به یک بررسی شوند تا نهایتا بتوان به علت اصلی مشکل پی برد. در این مطلب با این قطعه کاربردی و دلایل خرابی آن آشنا خواهیم شد.

کمک فنر ماشین لباسشویی چیست؟

کمک فنر ماشین لباسشویی یکی از قطعات کلیدی در ساختار داخلی ماشین لباسشویی می باشد؛ عموما این فنرها دارای ساختار و جنس فلزی هستند و وظیفه اصلی آنها، تعادل و پشتیبانی وزن بار موجود در داخل ماشین لباسشویی می باشد.

همچنین در صورت نیاز از خدمات دیگر دستگاه‌های نمایندگی ماهان سرویس اعم از لباسشویی ال جی، لباسشویی سامسونگ، لباسشویی بوش، لباسشویی جنرال الکتریک، لباسشویی دوو، لباسشویی اسنوا، لباسشویی فریجیدر، لباسشویی وستینگهاوس، لباسشویی بکو، لباسشویی مابه، لباسشویی پروفایل، لباسشویی وایت هاوس و لباسشویی کنوود نیز می‌توانید استفاده نمایید.

نقش کمک فنر ماشین لباسشویی

یکی از قطعات اصلی و مهم ماشین لباسشویی، کمک فنر آن است که در صورت آسیب دیدگی باید سریعا اقدام به تعمیر یا تعویض آن نمود. نقش اصلی کمک فنر در ماشین لباسشویی این است که فشاری که از دیگ لباسشویی حین کار کردن به دستگاه وارد می‌شود را متعادل کند. حال تصور کنید، کمک فنر لباسشویی خراب شده باشد. طبیعتا لباسشویی در زمان کار کردن دچار لرزش و ارتعاش می‌شود و این می‌تواند باعث خرابی دیگر قطعات داخلی دستگاه شود. مهم نیست ماشین لباسشویی شما از چه مدل و برندی باشد، در صورت خراب شدن کمک فنر، آسیب‌پذیری بالایی خواهد داشت و طول عمر آن کاهش خواهد یافت.

دلایل خرابی کمک فنر ماشین لباسشویی

برای تشخیص خرابی کمک فنر ماشین لباسشویی باید از موارد بسیار مهمی آگاه باشید تا در فرآیند عیب یابی کمک فنر لباسشویی  به شما کمک کند که در این میان می توان به وظایف کمک فنر ماشین لباسشویی چیست؟ اشاره کرد. در این مقاله از آی پی امداد به موضوعات بسیار مهمی اشاره خواهیم کرد که در این میان می توان به نحوه تشخیص مشکل در کمک فنر لباسشویی، نحوه تعویض کمک فنر ماشین لباسشویی و وظایف کمک فنر ماشین لباسشویی اشاره کرد.

دلایل خرابی کمک فنر ماشین لباسشویی

همانگونه که گفته شد، کمک فنر ماشین لباسشویی دارای طول عمر مفید است و این بدین معنا نیست که کمک فنر ماشین لباسشویی خیلی سریع خراب می شود و ماهیانه باید یک بودجه صرف تعمیر یا تعویض این قطعه کنید. در ادامه به رایج ترین دلایل این خرابی پرداخته ایم:

بیشتر بدانید:  علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی: 12 دلیل خیلی مهم

۱. فرسودگی کمک فنر

در صورت استفاده مکرر از ماشین لباسشویی، کمک فنرها تحت فشار و تنش قرار می گیرند و ممکن است به مرور زمان سایش و فرسایش داشته باشند. در این مواقع تنها راهکار ممکن، تعویض کمک فنر می باشد.

۲. محیط مرطوب

در صورتی که ماشین لباسشویی در محیط های مرطوب و نمکی قرار داشته باشد، کمک فنرها ممکن است تحت تاثیر رطوبت و اکسیداسیون قرار بگیرند که این مسئله می تواند منجر به زنگ زدگی، ضعف و خرابی کمک فنرها شود.

نمایندگی ماهان سرویس می‌تواند در صورت لزوم خدمات دستگاه‌های دیگر مانند یخچال در همه برندها اعم از یخچال ال جی، یخچال سامسونگ، یخچال بوش، یخچال جنرال الکتریک، یخچال دوو، یخچال اسنوا، یخچال فریجیدر، یخچال وستینگهاوس، یخچال بکو، یخچال مابه، یخچال پروفایل، یخچال وایت هاوس و یخچال کنوود نیز ارائه دهد.

۳. عدم تعادل مخزن

استفاده نادرست از ماشین لباسشویی و قرار دادن بار نامتقارن لباس ها در مخزن ماشین لباسشویی، منجر به وارد شدن فشار بیش از حدی به کمک فنرها می شود و در نتیجه این کمک فنرها دچار خرابی خواهند شد.

۴. وارد شدن ضربه

اگر قصد جابجایی ماشین لباسشویی دارید، باید به این نکته توجه کنید که نباید ماشین لباسشویی را بصورت ناگهانی بر روی زمین رها کنید؛ چرا که در صورت وارد شدن ضربه به این دستگاه، کمک فنرها آسیب می بینند.

انواع مختلف کمک فنر ماشین لباسشویی

انواع مختلف کمک فنر ماشین لباسشویی

در حال حاضر، دو نوع کمک فنر هیدرولیک و فنری در ماشین‌های لباسشویی استفاده می‌شوند. هر نوع کمک فنر، طراحی و عملکرد خاص خود را دارد؛ اما هدف هردو، کاهش ارتعاشات و نویز در طول چرخه شستشو است.

۱) کمک فنر هیدرولیک

ضربه‌گیر هوایی از یک پیستون تشکیل شده است که از طریق یک سیلندر پر از مایع هیدرولیک حرکت می‌کند. هنگامی که ماشین لباسشویی می‌چرخد، پیستون هوا را فشرده و ارتعاشات را جذب می‌کند. بنابراین از انتقال لرزش به ساختار دستگاه جلوگیری خواهد شد. کمک فنرهای هیدرولیک به دلیل اثربخشی در کاهش صدا و عملکرد روان ماشین لباسشویی شهرت دارند. این نوع ضربه‌گیر اغلب در ماشین‌های لباسشویی رده‌بالا استفاده می‌شود. زیرا عملکردی عالی در کاهش سطح سروصدا دارد.

در صورت لزوم برای خرید فن یخچال کندانسور، کمپرسور و فن پشت سامسونگ با ماهان سرویس تماس بگیرید.

۲) کمک فنر فنری

برخی از ماشین‌های لباسشویی دارای ضربه‌گیرهای فنری هستند. این کمک فنرها به جای استفاده از هوا، یک سیستم فنر خطی برای جذب ارتعاشات دارند. این کمک فنرها از فنری تشکیل شده‌اند که بر اساس نیروی وارده به آن، کشیده یا فشرده می‌شود. این سیستم، امکان جذب شوک سازگارتر و متعادل‌تری دارد و درنتیجه، عملکرد نرم‌تری را در ماشین لباسشویی ایجاد می‌کند. کمک فنرهای فنری معمولا در ماشین‌های لباسشویی سنگین یا تجاری استفاده می‌شوند؛ جایی که دوام و پایداری کمک فنرها بسیار مهم است.

بیشتر بدانید:  مهمترین دلایل خرابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

روش تشخیص خرابی کمک فنر لباسشویی

اصلی ترین نشانه خرابی کمک فنر لباسشویی، لرزش بیش از حد دستگاه می باشد. با توجه دقیق به عملکرد ماشین لباسشویی به راحتی می توان اقدام به تشخیص خرابی کمک فنر ماشین لباسشویی نمود. در صورتی که کمک فنر لباسشویی دچار مشکل شده و یا به طور کامل آسیب دیده باشد، چرخش دیگ دستگاه با لرزش شدید و صدای بسیار بلند و غیر قابل تحمل همراه است. در صورت بروز این مشکل باید فوراً فرآیند شستشو را متوقف کرده و ماشین لباسشویی را خاموش کنید؛ زیرا ممکن است ماشین لباسشویی در اثر لرزش شدید با محفظه داخلی ماشین برخورد کند و باعث آسیب یا شکستگی جدی شود.

نحوه تعویض کمک فنر ماشین لباسشویی

نحوه تعویض کمک فنر ماشین لباسشویی

کمک فنر یکی از مهمترین اجزای ماشین لباسشویی اتوماتیک است. کمک فنر روی دیگ اصلی قرار دارد و به بدنه بیرونی متصل است، برای دسترسی به آن باید پنل عقب را جدا کنید. در صورت آسیب دیدن و ضعیف شدن سپر، ماشین لباسشویی در مراحل آبکشی و خشک کردن صدای زیادی ایجاد می کند و در صورت عدم رفع این مشکل، لباسشویی با مشکلات جدی تری مواجه می شود. اگر سپر ضعیف یا آسیب دیده باشد باعث حرکت دستگاه می شود. در چنین مواقعی قطعات مهم را بررسی کنید و در صورت وجود مشکل آن ها را تعویض کنید. قبل از شروع انجام تعمیر، پیشنهاد می شود برای تعمیر درست و اصولی از خدمات تعمیرکار آی پی امداد استفاده کنید.

 1. در مرحله اول، دو شاخه برق ماشین لباسشویی را جدا کنید.
 2. سپس لوله تخلیه و شیر برق را از شیر آب جدا کنید.
 3. همانطور که گفته شد کمک فنر به قاب بیرونی دستگاه متصل می شود، به همین دلیل باید پیچ ​​های متصل به پنل دستگاه را برداشته و پنل را از ماشین لباسشویی جدا کرد.
 4. پس از باز شدن پنل جلو و پشت دستگاه، دمپر زیر دیگ یا محفظه شستشو نمایان می شود.
 5. در این مرحله پیچ های بالایی دمپر را از ماشین لباسشویی جدا کنید تا دمپر از مخزن ماشین لباسشویی جدا شود.
 6. پس از برداشتن دمپر از کاسه واشر، بازوی دمپر واشر را از پایین واشر جدا کنید.
 7. پس از برداشتن دمپر از واشر، تمام مراحلی را که برای نصب دمپر جدید دنبال کردید، برعکس کنید.

همچنین در صورت نیاز از خدمات دیگر دستگاه ساید باید ساید در نمایندگی ماهان سرویس اعم از ساید ال جی، ساید سامسونگ، ساید بوش، ساید جنرال الکتریک، ساید دوو، ساید اسنوا، ساید فریجیدر، ساید وستینگهاوس، ساید بکو، ساید مابه، ساید پروفایل، ساید وایت هاوس و ساید کنوود نیز استفاده کنید.

راهکارهای اصولی برای مراقبت از ماشین لباسشویی

آنچه در استفاده از وسایل خانه خصوصاً ماشین لباسشویی اهمیت دارد، مراقبت و نگهداری از آن‌ها است. با توجه به افزایش روزافزون قیمت این محصول توجه به این نکات ضروری است. در ادامه به نکاتی اشاره می‌کنیم که با توجه به آن‌ها احتمال خرابی لباسشویی و کمک ‌فنر آن را کاهش می‌دهید.

 • لباسشویی را بیشتر از ظرفیت پر نکنید.
 • محفظه لباسشویی را با مواد شوینده مناسب تمیز کنید.
 • حواستان به فیلترهای آب لباسشویی باشد و آن را تمیز کنید.
 • جرم‎گیری و رسوب‌زدایی را فراموش نکنید.
 • از شوینده مناسب استفاده کنید.
 • درب ماشین لباسشویی را به‌آرامی ببندید.
 • اجسام سنگین را روی ماشین لباسشویی قرار ندهید.
 • برای حفظ تعادل و جلوگیری لرزش لباسشویی از پدضد لرزش ماشین لباسشویی  استفاده کنید.
 • تشخیص خرابی کمک فنر ماشین لباسشویی و تعویض آن
بیشتر بدانید:  تشخیص موتور سوخته یخچال: سوختن موتور یخچال را از کجا تشخیص دهیم؟

نحوه جلوگیری از خرابی کمک فنر ماشین لباسشویی

روغن کاری کمک فنر لباسشویی

کمک فنرهای ماشین لباسشویی برای عملکرد بهتر و طول عمر بیشتر به روغن کاری نیاز دارند. برای روغن کاری کمک فنرهای ماشین لباسشویی، می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 • ابتدا باید مطمئن شوید که ماشین لباسشویی خاموش و غیرفعال است و به طور کامل خنک شده است.
 • با استفاده از کلید مناسب، قسمت جلویی ماشین لباسشویی را باز کنید.
 • برای دسترسی به کمک فنرها، پوشش محافظ را از بالای آن‌ها بردارید.
 • سپس با استفاده از یک روغن کمک فنر مخصوص، تعداد چند قطره روغن را در هر یک از محفظه‌های کمک فنر قرار دهید.
 • پوشش محافظ را به محل قبلی برگردانید و درب ماشین لباسشویی را ببندید.
 • ماشین لباسشویی را روشن کرده و چرخه شستشویی را اجرا کنید تا روغن به طور یکنواخت در کمک فنرها توزیع شود.

نحوه جلوگیری از خرابی کمک فنر ماشین لباسشویی

قبل از تعمیر لباسشویی و تعویض کمک فنر ماشین لباسشویی باید با نحوه مراقبت از این قطعات آشنایی کامل داشته باشید:

 • ماشین لباسشویی خود را در محلی صاف و تراز قرار دهید.
 • همیشه با توجه به میزان ظرفیت دستگاه در داخل آن لباس بریزید.
 • به هیچ وجه وسایل سنگین خود را بر روی ماشین لباسشویی خود قرار ندهید.
 • اگر متوجه لرزش ماشین لباسشویی خود شده اید بهتر است دستگاه را خاموش کرده و در سریع ترین زمان اقدام به تعمیر ماشین لباسشویی کنید.

هزینه تعویض کمک فنر لباسشویی

از آنجاییکه هزینه تعویض قطعات لباسشویی کمی بالا است، بهتر است در مراقبت از دستگاه خود کوشا باشید و به محض وجود خرابی و ایراد از تعمیرکاری ماهر کمک بخواهید. برای اطلاع از هزینه دقیق با ما تماس بگیرید.

هزینه تعویض کمک فنر لباسشویی

سخن آخر

کمک فنر ماشین لباسشویی قطعه بسیار مهمی است که در برقراری تعادل لباسشویی حین کار کردن و چرخش دیگ تاثیر بسزایی دارد. در صورت خرابی این قطعه، لباسشویی در زمان روشن بودن بشدت تکان خورده و دچار لرزش و ارتعاش می‌شود. خرابی کمک فنر لباسشویی می‌تواند به دلیل رطوبت زیاد محیط، فرسودگی در طول زمان، تراز نبودن ماشین لباسشویی در محل و ضربه خوردن ماشین لباسشویی باشد. از جمله نشانه‌های خرابی کمک فنر عبارتند از: صدا دادن ماشین لباسشویی، تکان خوردن‌های شدید ماشین لباسشویی، کامل نچرخیدن دیگ لباسشویی، متوازن نبودن بار درون دیگ و… برای تعویض کمک فنر لباسشویی بهتر است تا حد امکان از افراد متخصص کمک گرفته شود.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *