می, 2024 بدون نظر مقالات

از مهمترین وسایل داخل آشپزخانه لباسشویی است. آیا تا به حال متوجه شده اید که دیگ لباسشویی شما تاب بر داشته و یا بد می چرخد؟ تا اخر با ما همراه باشید تا دلایل تاب داشتن دیگ لباسشویی را بررسی کنیم.

دیگ ماشین لباسشویی چیست؟

دیگ یکی از مهم ترین قطعات داخلی لباسشویی است که بدنه تمام فلزی ضد زنگ دارد. این قطعه با فنرهای فلزی به جداره های داخلی لباسشویی متصل است. به همین دلیل در زمان شستشو و آبکشی مخزن به بدنه های دستگاه برخورد نمی کند. اما مکمن است خراب شود.

دیگ ماشین لباسشویی چیست؟

دیگ لباسشویی چگونه میچرخد؟

برای حل مشکل تاب برداشتن ماشین لباسشویی بهتر است از نحوه چرخش دیگ در ماشین لباسشویی اطلاع داشته باشید:

 • باید توجه داشته باشید که دیگ لباسشویی نمیچرخد بلکه آبکش داخل دیگ لباسشویی میچرخد.
 • دیگ ماشین لباسشویی توسط دو فنر از بالا و دو کمک از پایین به ماشین لباسشویی متصل می شود.
 • وقتی ماشین لباسشویی کار می کند، فنرها بازی می کنند تا دیگ به بدنه برخورد نکند.
 • آبکش داخل دیگ لباسشویی، توسط سه نظام و شفت به دیگ متصل می‌ شود.
 • شفت با دو بلبرینگ و کاسه نمد در دیگ نصب می شود.
 • فولی بزرگ به میل شفت متصل است. فولی کوچک هم به موتور متصل است.
 • تسمه روی جفت فولی ها سوار شده است.
 • برد الکترونیکی یا تایمر به موتور فرمان می دهد که به چپ و راست بچرخد تا داخل کاسه را با استفاده از تسمه و قطعاتی که توضیح دادیم بچرخاند.
 • در مدل های جدیدتر که تسمه وجود ندارد، ولتاژ DC به اطراف و از طریق برد الکترونیکی موتور متصل می شود.

همچنین در صورت نیاز از خدمات دیگر دستگاه‌های نمایندگی ماهان سرویس اعم از لباسشویی ال جی، لباسشویی سامسونگ، لباسشویی بوش، لباسشویی جنرال الکتریک، لباسشویی دوو، لباسشویی اسنوا، لباسشویی فریجیدر، لباسشویی وستینگهاوس، لباسشویی بکو، لباسشویی مابه، لباسشویی پروفایل، لباسشویی وایت هاوس و لباسشویی کنوود نیز می‌توانید استفاده نمایید.

بیشتر بدانید:  مهمترین دلایل خرابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

نشانه تاب داشتن دیگ ماشین لباسشویی

چند نشانه تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی عبارتند از:

 • ماشین لباسشویی صدای زیادی دارد.
 • لرزش زیاد لباسشویی.
 • چرخش دیگ با اختلال مواجه میشود.

علت تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی

به طور کلی، می توان 5 مورد اصلی را به عنوان علت تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی در نظر گرفت:

 • خرابی و نقص کوپلینگ
 • خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی
 • اشکال در عملکرد روتور و استاتور
 • اشکال در تسمه
 • بسته نشدن درب ماشین لباسشویی

نشانه تاب داشتن دیگ ماشین لباسشویی

خرابی و نقص کوپلینگ ماشین لباسشویی

خرابی و نقص کوپلینگ می تواند علت تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی باشد. کوپلینگ موتور قسمتی از ماشین لباسشویی است که امکان اتصال موتور به سیستم برقی را فراهم می آورد. پس طبیعی است که در صورت بروز نقص یا خرابی در این قطعه، ماشین لباسشویی نمی تواند مطابق معمول فرآیند شستشو را انجام دهد و حتی ممکن است با ایراداتی نظیر نشتی روبرو شود.

پر بودن بیش از اندازه ماشین لباسشویی

یکی از مهم ترین دلایل لق زدن دیگ در لباسشویی، قرار دادن مقدار زیاد لباس داخل آن است. دقت داشته باشید که به هیچ عنوان نباید بیشتر از ظرفیت دستگاه لباس داخل آن قرار دهید. در غیر این صورت به قطعات داخلی فشار وارد شده و چرخش دیگ با اختلال مواجه خواهد شد.

نمایندگی ماهان سرویس می‌تواند در صورت لزوم خدمات دستگاه‌های دیگر مانند یخچال در همه برندها اعم از یخچال ال جی، یخچال سامسونگ، یخچال بوش، یخچال جنرال الکتریک، یخچال دوو، یخچال اسنوا، یخچال فریجیدر، یخچال وستینگهاوس، یخچال بکو، یخچال مابه، یخچال پروفایل، یخچال وایت هاوس و یخچال کنوود نیز ارائه دهد.

خرابی بلبرینگ ماشین لباسشویی

ماشین های لباسشویی دارای قطعه ای به نام بلبرینگ هستند که به سبد ماشین لباسشویی اتصال پیدا می کند. البته توجه داشته باشید که قطعات زیادی وجود دارند که نقص و خرابی آن ها منجر به کارکرد نامناسب ماشین لباسشویی و نچرخیدن درام خواهد شد.

بیشتر بدانید:  دلایل و علت داغ شدن بدنه یخچال: صفر تا صد

اشکال در عملکرد روتور و استاتور ماشین لباسشویی

اگر حس کردید که ماشین لباسشویی به درستی نمی چرخد و به دنبال کشف علت تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی بودید، بهتر است نسبت به تست روتور و استاتور نیز اقدام نمایید.

خرابی موتور لباسشویی

یکی از مهم ترین و اصلی ترین قطعات داخلی لباسشویی بدون شک موتور است و مانند قلب در بدن عمل می کند. موتور نیروی مورد نیاز برای چرخش دیگ را فراهم می کند. در نتیجه، اگر موتور اشکال داشته باشد، دیگ نیز به سختی می تواند بچرخد و اصطلاحا تاب برمیدارد.

اشکال در تسمه ماشین لباسشویی

همواره خرابی تسمه به عنوان علت تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی شناخته شده و موجب می شود که دیگ به شکل درست نچرخد. تسمه قطعه ای مهم به شمار می رود که وظیفه آن، چرخاندن دیگ ماشین لباسشویی است.

در صورت لزوم برای خرید فن یخچال کندانسور، کمپرسور و فن پشت سامسونگ با ماهان سرویس تماس بگیرید.

خرابی کمک فنر ماشین لباسشویی

دیگ لباسشویی از طریق فنرهای کوچک فلزی به جداره داخلی مخزن متصل است. این فنرهای فلزی از برخورد دیگ با جداره داخلی جلوگیری می کند و مانع از ایجاد سر و صدا شود.

عدم بسته شدن درب ماشین لباسشویی

یکی از دلایل بد چرخیدن دیگ ماشین لباسشویی این است که درب ماشین لباسشویی کاملا بسته نمی شود و قفل آن آسیب دیده است. اگر درب دستگاه شما به درستی بسته نشود، مطمئناً متوجه خرابی دستگاه خواهید شد. به همین دلیل، بررسی درب یکی از ساده ترین راه ها برای جلوگیری از مشکلات ماشین لباسشویی است.

نحوه تشخیص دلایل برداشتن دیگ ماشین لباسشویی

به طور کلی، دیگ در ماشین های لباسشویی قدیمی، پس از مدتی دچار مشکل شده و در هنگام شستشو سر و صدای زیادی ایجاد می کند. در این هنگام لازم است تا پیش از هر چیز، یک بررسی دقیق صورت گرفته و دلایل تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی بررسی شود. اگر ماشین لباسشویی شما دچار مشکل نشده و نیاز نیست برای پیدا کردن علت تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی به بررسی بپردازید. اما در صورتی که با این مشکل روبرو شدید، بهترین کار این است که آن را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید.

بیشتر بدانید:  علت آبگیری مداوم ماشین لباسشویی

تعمیر و رفع علت تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی

در صورتی که دیگ ماشین لباسشویی شما دچار مشکل شده و توانسته اید علت تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی را کشف کنید، می توانید به طریق زیر برای رفع مشکل و تعمیر دستگاه اقدام نمایید:

 • در ابتدا لازم است پنل ماشین لباسشویی را باز کنید تا دیگ متعادل شود.
 • پس از اینکه پنل ماشین لباسشویی را باز کردید، پیچ ترانزیت را پیدا کنید.
 • معمولا نصاب یا تعمیرکار، هنگامی که می خواهد ماشین لباسشویی را نصب کنند، پیچ ترانزیت را بر می دارد.
 • لرزش های ایجاد شده می توانند تعادل دیگ را به هم زده و سبب تاب برداشتن آن شوند.

نحوه تشخیص دلایل برداشتن دیگ ماشین لباسشویی

علت تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی

تاب برداشتن دیگ لباسشویی به معنای تغییر شکل دیگ در حین چرخش است. این مشکل می‌تواند باعث ایجاد صدای غیرعادی، عدم چرخش صحیح دیگ و حتی آسیب به لباس‌ها شود.

همچنین در صورت نیاز از خدمات دیگر دستگاه ساید باید ساید در نمایندگی ماهان سرویس اعم از ساید ال جی، ساید سامسونگ، ساید بوش، ساید جنرال الکتریک، ساید دوو، ساید اسنوا، ساید فریجیدر، ساید وستینگهاوس، ساید بکو، ساید مابه، ساید پروفایل، ساید وایت هاوس و ساید کنوود نیز استفاده کنید.

سخن آخر

در این مقاله به آشنایی با دلیل های تاب برداشتن ماشین لباسشویی پرداختیم. ما بهترین متخصصین را در زمینه تعمیرات لوازم برق و الکترونیک و همچنین تعمیرات لوازم خانگی داریم. برای استفاده از خدمات ما کافیست با ما تماس حاصل نمایید.

5/5 - (2 امتیاز)

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *