می, 2024 بدون نظر مقالات

علت بوق زدن یخچال چیست؟ صدای بوق زدن یخچال یکی از مشکلات آزاردهنده است که به نوعی نشان دهنده بروز ایراد یا خطا در هریک از بخش ها و اجزای داخلی یخچال فریزر است. گاهی اوقات یخچال به صورت ناگهانی شروع به بوق زدن می‌کندشما میخواهید بدانند چرا یخچال بوق می زند و چگونه رفع می شود. از این رو در این مقاله از ماهان برتر قصد داریم به بررسی مشکل بوق زدن یخچال های مختلف و روش های برطرف کردن این ایراد اقدام نماییم.

دلایل اصلی بوق زدن یخچال

در ادامه به بررسی رایج ترین دلایل بوق زدن یخچال و راهکارهای رفع این مشکل برای شما خواهیم پرداخت:

 1. باز ماندن درب یخچال
 2. وجود ایراد در لاستیک دور درب
 3. خرابی فن
 4. مشکل در قطعات دیفراست
 5. نشتی گاز
 6. خرابی برد الکترونیکی
 7. خرابی سنسور یا ترموستات
 8. قطع شدن برق یخچال
 9. قرارگیری حجم زیاد مواد غذایی در یخچال
 10. مشکل در سوئیچ درب
 11. اتصالی در برد الکترونیکی
 12. تراز نبودن یخچال

دلایل اصلی بوق زدن یخچال

بوق زدن یخچال به علت باز بودن درب آن

بوق زدن یخچال فریزر نوعی اخطار است تا از بروز خرابی های بیشتر جلوگیری کند. باز ماندن درب یخچال یکی از اصلی ترین دلایلی است که باعث میشود یخچال بوق بزند. در بیشتر مواقع ممکن است کودکان درب را برای مدت طولانی باز بگذارند و سایر افراد خانواده فراموش کنند درب را ببندند. باز بودن بیش از حد درب یخچال باعث کاهش دمای داخل کابین می شود، به همین دلیل کمپرسور باید برای مدت طولانی روشن باشد تا دستگاه مجدد به سرمایش مطلوب برسد. باز ماندن درب در نهایت منجر به کاهش طول عمر مفید یخچال خواهد شد. پخش شدن صدای آلارم ممتد از یخچال نوعی هشدار است تا کاربر درب را هر چه سریع تر ببندد.

 

وجود ایراد در لاستیک دور درب

ممکن است در ظاهر درب یخچال کاملا بسته باشد، اما صدای بوق از آن به گوش میرسد. در این موقعیت بهتر است وضعیت لاستیک دور درب چک شود. لاستیک دور درب یخچال به مرور زمان کمی خشک می شود و بخش هایی از آن ممکن است به خوبی روی لبه درب قرار نگیرند و به همین علت درب کاملا بسته نخواهد شد. بسته نشدن درب باعث بوق زدن یخچال می شود.

بیشتر بدانید:  مهمترین دلایل خرابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

خرابی سنسورهای یخچال

یکی دیگر از علل مهم بوق زدن یخچال، خرابی سنسورهای به کار رفته در آن است. در صورتی که یخچال شما از هر نظر سالم باشد و بی دلیل صدای بوق از آن به گوش برسد، باید به سنسورهای آن دقت داشته و هر گونه آسیب در ساختار آن‌ها را برطرف کنید. بر روی درب یخچال سنسورهای بسیار کوچکی نصب شده که کمی آسیب پذیر بوده و در برابر عوامل مختلف استحکام و کارایی اولیه خود را از دست می‌دهند. به همین خاطر احتمال بوق زدن یخچال را افزایش می‌دهند. پس از بررسی فنی اجزای داخل و خارج یخچال، در صورت سالم بودن آن‌ها به این قطعات کوچک و حساس مراجعه کنید. اگر یخچال فریزر یا ساید بای ساید شما، به علت خرابی یکی از موارد زیر سرمای خود را از دست دهد، با صدای بوق (آلارم) در دستگاه خود مواجه خواهید شد. اما توجه داشته باشید که در یخچال های امروزی، مشکلات همراه با کد خطا بر روی صفحه نمایش ظاهر میشود یا در بعضی دیگر از مدل ها با صدای بوق همراه خواهد بود.

 1. فن
 2. نشتی گاز
 3. قطعات دیفراست
 4. برد الکترونیکی
 5. سنسور محیطی یا ترموستات

در صورت لزوم برای خرید فن یخچال کندانسور، کمپرسور و فن پشت سامسونگ با ماهان سرویس تماس بگیرید.

افزایش دمای یخچال فریزر

علاوه بر باز بودن درب، افزایش دمای داخل کابین نیز می تواند علت بوق زدن یخچال باشد. لذا هر چیزی که باعث شود دمای درون کابین یخچال و فریزر بیش از مقدار استاندارد آن شود و در طولانی مدت نیز این مشکل رفع نگردد، آلارم را فعال خواهد کرد.

تراز نبودن یخچال؛ علت صدای آلارم

متاسفانه در بسیاری از مواقع به نحوه قرار گرفتن یخچال فریزر روی سطح زمین توجه نمیشود. به همین دلیل یخچال فریزر تراز نبوده و مشکلات بسیار زیادی را به همراه دارد. به عنوان مثال، یخچال فریزرهایی که روی سطح ناصاف قرار میگیرند، درب آنها به درستی بسته نمیشود. لذا اگر به دنبال علت بوق زدن یخچال هستید، بهتر است بررسی کنید که آیا دستگاه روی زمین تراز است یا خیر؟ اگر تراز نبود با تنظیم ارتفاع پایه ها می توانید مشکل را رفع کنید و صدای آلارم قطع میشود.

بیشتر بدانید:  علت آبگیری مداوم ماشین لباسشویی

تراز نبودن یخچال؛ علت صدای آلارم

 پر بودن کابین یخچال فریزر بیش از اندازه استاندارد

در بسیاری از مواقع ممکن است به دلیل چیدمان نامناسب و پر کردن بیش از اندازه قفسه ها، درب یخچال و فریزر بسته نشود. علاوه براین، پر بودن بیش از اندازه کابین یخچال و فریزر باعث میشود جلوی فن مسدود شده و هوا به درستی جریان نخواهد داشت. لذا موتور برای مدت طولانی روشن میشود تا دمای کابین را کاهش دهد و به همین علت بوق زدن یخچال رخ خواهد داد.

صدای آلارم یخچال به علت خرابی برد

در حالت کلی هر یک از قطعات داخلی دستگاه که به اشتباه تشخیص دهد که درب باز است، باعث بوق زدن یخچال ال جی، سامسونگ، هایسنس و غیره میشوند. برد که مغز دستگاه بوده و فرمان ها را برای سایر قطعات ارسال می کند، در صورت خراب شدن مدارات آن ممکن است اشتباها منجر به فعال شدن آلارم شود. در این شرایط درب بسته بوده و دمای داخل کابین نیز استاندارد است و تنها دلیل بوق زدن یخچال، خرابی برد است. توجه داشته باشید که این قطعه باید توسط تعمیرکاران متخصص تعمیر شود.

نمایندگی ماهان سرویس می‌تواند در صورت لزوم خدمات دستگاه‌های دیگر مانند یخچال در همه برندها اعم از یخچال ال جی، یخچال سامسونگ، یخچال بوش، یخچال جنرال الکتریک، یخچال دوو، یخچال اسنوا، یخچال فریجیدر، یخچال وستینگهاوس، یخچال بکو، یخچال مابه، یخچال پروفایل، یخچال وایت هاوس و یخچال کنوود نیز ارائه دهد.

بوق زدن یخچال به علت نشت گاز

با کم شدن گاز و نشت آن نیز دمای رون کابین تا حد زیادی افزایش پیدا می کند. برای جبران این شرایط موتور کمپرسور روشن شده و در طولانی مدت کار می کند. به همین دلیل صدای بوق یخچال امرسان، نیکسان، فروزان و سایر برندها ممکن است به گوشتان برسد و تنها راه حل شارژ گاز توسط تعمیرکار حرفه ای خواهد بود.

 یخ زدن لوله های اواپراتور

یخ زدن لوله های اواپراتور نیز می تواند علت بوق زدن یخچال الکترواستیل، پارس، دیپوینت و سایر برندها باشد. چون با یخ زدن این لوله ها موتور برای مدت طولانی روشن خواهد بود اما هوای درون کابین همچنان گرم است. به علت فشار زیادی که در این شرایط به موتور وارد شده و علیرغم روشن بودن طولانی اما دما کاهش پیدا نمی کند، آلارم فعال شده و دستگاه بوق می زند. با بررسی مرتب لوله های اواپراتور می توانید مانع از کاهش طول عمر موتور شوید و آلارم یخچال نیز فعال نمیشود.

بیشتر بدانید:  تشخیص خرابی کمک فنر ماشین لباسشویی و تعویض آن

بوق زدن یخچال به علت خرابی ترموستات

ترموستات از قطعات بسیار مهم درون یخچال فریزر می باشد که وظیفه اصلی آن، اندازه گیری دما و ارسال اطلاعات به برد برای خاموش یا روشن شدن موتور کمپرسور است. اگر این قطعه خراب شود، دمای داخل کابین ممکن است به اشتباه تشخیص داده شده و موتور برای مدت طولانی روشن باشد. به همین دلیل یخچال بوق میزند و صدای آلارم آن نشان دهنده خرابی قطعات داخلی است و باید تعمیر شود.

علت بوق زدن یخچال فریزر و ساید

اگر شما نیز به دنبال این هستید که دلیل بوق زدن یخچال فریزر ال جی، سامسونگ، هایسنس، الکترواستیل، پارس، دیپوینت، امرسان، نیکسان، فروزان، آرچلیک، هیمالیا، کنوود، دوو، سونیا و اسنوا چیست، در این بخش از آموزش تعمیر یخچال فریزر با ما همراه باشید.

بوق زدن یخچال به علت خرابی ترموستات

همچنین در صورت نیاز از خدمات دیگر دستگاه ساید باید ساید در نمایندگی ماهان سرویس اعم از ساید ال جی، ساید سامسونگ، ساید بوش، ساید جنرال الکتریک، ساید دوو، ساید اسنوا، ساید فریجیدر، ساید وستینگهاوس، ساید بکو، ساید مابه، ساید پروفایل، ساید وایت هاوس و ساید کنوود نیز استفاده کنید.

سخن آخر

بوق زدن یخچال فریزر و ساید یکی از مشکلات رایجی می باشد که در بسیاری از مواقع نگرانی هایی را ایجاد می کند. مخصوصا اگر برای چند ثانیه صدای بوق به گوش برسد و سپس صدا قطع شده و مجدد این مراحل تکرار شوند. چون این بوق نوعی آلارم و هشدار می باشد که نشان دهنده خرابی قطعات داخلی یخچال است و اگر جدی گرفته نشود، خسارت های زیادی را به همراه خواهد داشت.

5/5 - (2 امتیاز)

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *