ژوئن, 2024 بدون نظر مقالات

از مشکلات متداول در استفاده ازماشین لباسشویی، جمع شدن آب درون آن است. در صورتی که آب درون لباسشویی جمع و تخلیه نشده، می تواند منجر به بروز مشکل در عملکرد دستگاه شود. از این رو در این مقاله به بررسی علت جمع شدن آب در لباسشویی پرداخته‌ایم و دلایل بروز این مشکل به همراه راه حل آن را شرح داده ایم.

اگر شما نیز با مشکل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی روشن یا خاموش خود مواجه شده اید، ابتدا مواردی که در زیر به انها اشاره می کنیم را بررسی و سپس در صورت نیاز با ماهان برتر تماس حاصل فرمایید.

در صورت نیاز از خدمات دیگر دستگاه‌های نمایندگی ماهان سرویس اعم از لباسشویی ال جی، لباسشویی سامسونگ، لباسشویی بوش، لباسشویی جنرال الکتریک، لباسشویی دوو، لباسشویی اسنوا، لباسشویی فریجیدر، لباسشویی وستینگهاوس، لباسشویی بکو، لباسشویی مابه، لباسشویی پروفایل، لباسشویی وایت هاوس و لباسشویی کنوود نیز می‌توانید استفاده نمایید.

دلایل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی + راه‌حل

اگر ماشین لباسشویی روشن بوده و به پایان شستشو رسیده است، اما آب جمع شده و تخلیه نمی شود، به دلیل ایمنی، میکروسوئیچ لباسشویی فرمان پایان شستشو را نمی گیرد و درب باز نمی شود. به طور کلی اگر ماشین لباسشویی شما خاموش یا روشن است، اما داخل آن آب می ماند یا جمع می شود، مربوط به دلایل زیر است:

 1. خرابی شیر برقی یا شیر ورودی آب
 2. مشکل در پمپ تخلیه
 3. انسداد فیلتر تخلیه
 4. مسدود شدن فاضلاب خروجی آب
 5. گرفتگی شلنگ تخلیه
 6. ایراد در هیدروستات
 7. مشکل در برد الکترونیکی
 8. ارتفاع زیاد استندپایپ (Stand Pipe)

خرابی شیر برقی یا شیر ورودی آب

خرابی شیر برقی یا شیر ورودی آب

وظیفه قطع و وصل کردن مسیر ورودی آب به ماشین لباسشویی و بررسی میزان آب واردشده به داخل دیگ، برعهده شیر برقی است. اگر با فشردن دکمه Start شاهد این موضوع هستید که آبگیری ماشین لباسشویی متوقف نمی‌شود، باید به دنبال برطرف کردن مشکلات ذکرشده برای شیر برقی باشید.

بیشتر بدانید:  علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی: 12 دلیل خیلی مهم

مشکل در پمپ تخلیه

مشکل در پمپ تخلیه

متداول ترین علت‌ منجر به جمع‌شدن آب در لباسشویی، خراب شدن پمپ تخلیه ماشین لباسشویی است. پمپ تخلیه ماشین لباسشویی بنابه دلایل زیر خراب می شود:

نمایندگی ماهان سرویس می‌تواند در صورت لزوم خدمات دستگاه‌های دیگر مانند یخچال در همه برندها اعم از یخچال ال جی، یخچال سامسونگ، یخچال بوش، یخچال جنرال الکتریک، یخچال دوو، یخچال اسنوا، یخچال فریجیدر، یخچال وستینگهاوس، یخچال بکو، یخچال مابه، یخچال پروفایل، یخچال وایت هاوس و یخچال کنوود نیز ارائه دهد.

 • مسدود شدن پمپ تخلیه به دلیل کارکرد بالا و تجمع پرز، مو و آلودگی‌های لباس‌های مختلف در داخل آن
 • ایراد پیدا کردن تایمر یا همان برد کنترل لباسشویی؛ پمپ تخلیه فرامین خود را از برد می‌گیرد.
 • خرابی پروانه‌ها یا موتور پمپ

انسداد فیلتر تخلیه

انسداد فیلتر تخلیه

یکی از دیگر از اجزای مهم در ماشین لباسشویی های مختلف، انسداد و گرفتگی فیلتر تخلیه دستگاه می باشد. در طول شستشوی البسه درون لباسشویی، ممکن است آلودگی های زیادی درون فیلتر تخلیه جمع شود؛ زیرا فیلتر پمپ انواع آلودگی، کثیفی، زباله، مو، پرز و … را به خود جذب می کند.

مسدود شدن فاضلاب خروجی آب

مسدود شدن فاضلاب خروجی آب

وقتی شیلنگ تخلیه لباسشویی به زیر سینک ظرفشویی وصل شده باشد، ممکن است مجرای فاضلاب مسدود شود همین می تواند باعث برگشت آب سینک به ماشین لباسشویی شود. اگر مشکل از مسدود بودن فاضلاب باشد، آب باقیمانده در لباسشویی، کدر و کثیف می باشد.

گرفتگی شلنگ تخلیه

گرفتگی شلنگ تخلیه

یکی از مسائل رایجی که به جمع‌شدن آب در داخل دیگ ماشین لباسشویی موقع استفاده‌نکردن از آن منجر می‌شود، گرفتگی شلنگ تخلیه است. این مشکل به‌دلیل تجمع آشغال و کثیفی در شلنگ با گذشت سال‌ها به‌وجود می‌آید؛ به‌همین‌دلیل، باید هر پنج‌ سال یک‌ بار آن را تعویض کنید تا دچار این مشکل نشوید.

بیشتر بدانید:  مهمترین دلایل خرابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

ایراد در هیدروستات لباسشویی

ایراد در هیدروستات

هیدروستات قطعه‌ای کوچک در ماشین لباس‌شویی است که وظیفه‌ی کنترل میزان آب ورودی به ماشین لباس‌شویی را بر عهده دارد. در واقع این قطعه فرمان ورود آب و قطع آن را صادر می‌کند. این قطعه در قسمت پشت کنترل پنل یا در قسمت چاهک زیر دستگاه قرار دارد. در صورت خرابی این قطعه باید هر چه سریع‌تر برای تعویض آن اقدام شود، زیرا خرابی و اختلال در عملکرد این قطعه موجب مشکلات متعددی برای دستگاه خواهد شد.

خرابی برد الکترونیکی ماشین لباسشویی

مشکل در برد الکترونیکی

برد الکترونیکی به عنوان مغز ماشین لباسشویی است که وظایف مختلفی از جمله کنترل و فرماندهی تمام بخش‌ های دستگاه را بر عهده دارد. خرابی این بخش می‌ تواند منجر به بروز مشکلاتی از جمله جمع شدن آب در دیگ لباسشویی شود.

ارتفاع زیاد استندپایپ (Stand Pipe)

ارتفاع زیاد استندپایپ (Stand Pipe)

استندپایپ لوله‌ای عمودی است که به انتقال فاضلاب داخل ماشین لباسشویی به مسیر فاضلاب کمک می‌کند؛ بنابراین، اگر ارتفاع استندپایپ بیش‌از‌حد زیاد باشد، فاضلاب به داخل دیگ ماشین لباسشویی برمی‌گردد و زمینه رشد باکتری‌ها را فراهم می‌کند.

اختلال در کارکرد پروانه پمپ ماشین لباسشویی

اختلال در کارکرد پروانه پمپ ماشین لباسشویی

اجسام سخت و درشتی مانند پوست پسته، هسته میوه، دکمه لباس، زیپ، دوخت پرده، کش پول و هر وسیله دیگری که در جیب لباس‌ها باقی مانده و وارد ماشین لباسشویی می‌شود، می‌تواند به پروانه پمپ ماشین لباسشویی آسیب وارد کند. آسیب دیدن این پروانه باعث جمع‌شدن آب در ماشین لباسشویی خواهد شد.

در صورت لزوم برای خرید فن یخچال کندانسور، کمپرسور و فن پشت سامسونگ با ماهان سرویس تماس بگیرید.

هر چند وقت یک‌ بار ماشین لباسشویی را تخلیه و تمیز کنیم؟

به‌طور‌کلی، بهتر است ماشین لباسشویی خود را ماهی یک‌ بار خالی و تمیز کنید. این کار برای جلوگیری از تجمع باکتری‌ها و آشغال‌ها و دیگر ذرات کوچکی است که می‌توانند بر کارایی ماشین لباسشویی شما تأثیر بگذارند. اگر خودتان قصد دارید این کار را انجام دهید، فراموش نکنید که سیم برق آن را بکشید. سیم را جایی قرار دهید یا طوری محافظت کنید که آب به آن نخورد؛ مثلاً تکه‌ای پلاستیک دور آن بپیچید. سپس، هر‌گونه آب اضافی را خارج کنید که ممکن است از استندپایپ و شلنگ تخلیه در طول برداشتن بیاید. درنهایت، فراموش نکنید که فیلتر دستگاه را بردارید و آن را تمیز کنید؛ چرا‌که شاید همین فیلتر دلیلی برای جمع‌شدن آب باشد.

بیشتر بدانید:  علت صدای لگن ماشین لباسشویی و نحوه برطرف کردن

علت جمع شدن آب در ماشین لباسشویی سامسونگ

علت جمع شدن آب در ماشین لباسشویی سامسونگ

در برندهای مختلف دلیل جمع شدن آب در ماشین لباسشویی خاموش مشابه مواردیست که در بالا به آن اشاره شد. بر همین اساس می توان گفت، اگر ماشین لباسشویی سامسونگ در حالت خاموش پر آب شد چند عامل زیر باید بررسی شوند:

 • خرابی شیر برقی
 • خرابی برد الکتریکی
 • گرفتگی فیلتر تخلیه
 • خرابی و اشکال در پمپ تخلیه
 • انسداد شلنگ تخلیه
 • انسداد در چاه فاضلاب متصل به ماشین لباسشویی
 • خرابی برد الکتریکی
 • خرابی سنسو هیدروستات

علت جمع شدن آب کثیف در ماشین لباسشویی خاموش؟

در شرایطی که آب کثیف در ماشین لباسشویی خاموش جمع شد، لازم است سیستم تخلیه دستگاه با دقت بررسی شود. چون هرگونه نقص در روند تخلیه دستگاه می تواند عامل مهمی در رخ دادن این شرایط باشد.

همچنین در صورت نیاز از خدمات دیگر دستگاه ساید باید ساید در نمایندگی ماهان سرویس اعم از ساید ال جی، ساید سامسونگ، ساید بوش، ساید جنرال الکتریک، ساید دوو، ساید اسنوا، ساید فریجیدر، ساید وستینگهاوس، ساید بکو، ساید مابه، ساید پروفایل، ساید وایت هاوس و ساید کنوود نیز استفاده کنید.

سخن آخر

امیدوارم این مقاله به شما کمک کرده باشد تا بفهمید آب داخل دیگ ماشین لباسشویی از کجا آماده است. آیا تابه‌حال مشکل جمع شدن آب در لباسشویی برایتان پیش‌آمده است؟

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *