می, 2024 بدون نظر مقالات

خرابی گیربکس ماشین لباسشویی دلایل مختلفی دارد؛ بنابراین قبل از بررسی علل خرابی این قطه‌ی بسیار مهم، باید بدانیم که گیربکس چیست و چه کاری را انجام می‌دهد.

گیربکس ماشین لباسشویی چیست؟

در بازار ایران ماشین لباسشویی را می‌توان در دو مدل گیربکس و تسمه‌ای تهیه کرد. مدل‌های گیربکسی از موتوری به نام اینورتر دیجیتال بهره می‌برند؛ قطعه‌ای بسیار مهم که هرگونه ایراد در کارکرد آن، می‌تواند آغازگر مشکلات بسیار اساسی در ماشین لباسشویی باشد.

همچنین در صورت نیاز از خدمات دیگر دستگاه‌های نمایندگی ماهان سرویس اعم از لباسشویی ال جی، لباسشویی سامسونگ، لباسشویی بوش، لباسشویی جنرال الکتریک، لباسشویی دوو، لباسشویی اسنوا، لباسشویی فریجیدر، لباسشویی وستینگهاوس، لباسشویی بکو، لباسشویی مابه، لباسشویی پروفایل، لباسشویی وایت هاوس و لباسشویی کنوود نیز می‌توانید استفاده نمایید.

وظیفه گیربکس در لباسشویی چیست؟

در گذشته برای این که دیگ ماشین لباسشویی شما به صورت دورانی شروع به حرکت کند نیروی محرکه از موتور توسط یک تسمه به قسمت دیگ منتقل می شد.

 •  اما امروزه این کار توسط گیربکس انجام می شود.
 • شاید تا به حال به این نکته توجه کرده اید که لباسشویی درب از بالا لباس ها را بهتر شستشو می دهد.
 • در برخی از لباسشویی ها به کمک یک موتور مغناطیسی قسمت های متحرک را به حرکت در می آورند.
 • در ماشین لباسشویی های گیربکسی از این سیستم استفاده می شود و یکی از دلایل قدرت شستشو این مورد می باشد.

بررسی علل خرابی گیربکس ماشین لباسشویی

بررسی علل خرابی گیربکس ماشین لباسشویی

در ماشین لباسشویی‌هایی که با موتور گیربکس کار می‌کند، معمولا نباید شاهد لرزش یا صدای بیش‌ازحد باشیم. دلایل مختلفی وجود دارد که می‌تواند باعث خرابی این بخش شود:

۱) استفاده بیش از حد از ماشین لباسشویی

استفاده بیش از حد از ماشین لباسشویی به عنوان عامل اصلی خرابی گیربکس در این وسایل شناخته می‌شود. البته ماشین‌های لباسشویی به‌گونه‌ای طراحی می‌شوند تا در برابر استفاده مکرر مقاومت کنند. با این حال، اگر استفاده از ماشین لباسشویی به صورت افراطی باشد، گیربکس دستگاه دچار کشیدگی می‌شود و درنهایت، از کار می‌افتد. چرخش و به حرکت درآوردن مداوم دیگ لباسشویی، فشار قابل توجهی بر اجزای گیربکس مانند چرخ‌دنده‌ها و یاتاقان‌ها وارد می‌کند. این فشار به مرور زمان باعث فرسودگی گیربکس و درنهایت، خرابی آن خواهد شد. بنابراین در میان چرخه‌های شستشو باید زمان استراحت کافی را به ماشین لباسشویی خود بدهید.

بیشتر بدانید:  دلایل خنک نکردن یخچال و ساید: 15 دلیل سرد نبودن یخچال ساید بای ساید

نمایندگی ماهان سرویس می‌تواند در صورت لزوم خدمات دستگاه‌های دیگر مانند یخچال در همه برندها اعم از یخچال ال جی، یخچال سامسونگ، یخچال بوش، یخچال جنرال الکتریک، یخچال دوو، یخچال اسنوا، یخچال فریجیدر، یخچال وستینگهاوس، یخچال بکو، یخچال مابه، یخچال پروفایل، یخچال وایت هاوس و یخچال کنوود نیز ارائه دهد.

۲) پر کردن بیش از حد ماشین لباسشویی

یکی از دلایل رایج از کار افتادن گیربکس ماشین لباسشویی به پر کردن بیش از حد آن برمی‌گردد. پر کردن ماشین لباسشویی بیش از ظرفیت آن، فشار زیادی به گیربکس وارد می‌کند. زیرا این گیربکس است که وظیفه به چرخش درآوردن و هم زدن دیگ لباسشویی را بر عهده دارد. وقتی که ماشین لباسشویی خود را با لباس‌های متعدد و سنگین پر می‌کنید، وزن بیشتری بر گیربکس تحمیل خواهد شد. بنابراین گیربکس باید اضافه بر توان خود کار کند و زودتر مستهلک می‌شود. علاوه بر این، پر کردن بیش از حد ماشین لباسشویی باعث عدم تعادل دستگاه می‌شود و لرزش‌های غیرعادی ایجاد می‌کند. همین لرزش‌ها باعث فشار بیشتر به گیربکس و افزایش احتمال خرابی آن خواهند شد.

۳) استفاده از برنامه های شستشوی نامناسب

خراب شدن گیر بکس ماشین لباسشویی را می‌توان به عوامل مختلفی نسبت داد که یکی از آن‌ها، استفاده از برنامه‌های شستشوی نامناسب است. بسیاری از ماشین‌های لباسشویی مدرن به برنامه‌های متنوعی برای شستشوی بهتر انواع مختلف لباس‌ها مجهز هستند. با این حال، اگر برنامه اشتباهی انتخاب شود، می‌تواند فشار زیادی به گیربکس وارد کند و آن را زودتر از موعد خراب کند.

۴) عدم سرویس و نگهداری منظم ماشین لباسشویی

سرویس نگهداری منظم، برای هر وسیله‌ای ضروری است و ماشین لباسشویی نیز یک استثنا محسوب نمی‌شود. بنابراین از کار افتادن گیربکس ماشین لباسشویی را می‌توان به عدم سرویس و نگهداری منظم نسبت داد. با گذشت زمان، ممکن است کثیفی، زباله و پرزها در میان چرخ‌دنده‌های گیربکس تجمع کنند. ضمنا گیربکس بدون روغن‌کاری منظم با مشکلاتی روبرو خواهد شد. عدم سرویس و نگهداری منظم منجر به ایجاد زنگ‌زدگی و خوردگی در گیربکس می‌شود. ضمنا سرویس منظم و دوره‌ای ماشین لباسشویی می‌تواند گیربکس را از آسیب‌های جدی‌تر دور نگه دارد.

بیشتر بدانید:  دلایل و علت داغ شدن بدنه یخچال: صفر تا صد

در صورت لزوم برای خرید فن یخچال کندانسور، کمپرسور و فن پشت سامسونگ با ماهان سرویس تماس بگیرید.

۵) ضربه خوردن به ماشین لباسشویی

گاهی مواقع خرابی گیربکس ماشین لباسشویی را می‌توان به ضربه خوردن نسبت داد. ضربه به ماشین لباسشویی در هر شرایطی می‌تواند رخ دهد. با این حال، مهم‌ترین زمان ضربه خوردن به لباسشویی در زمان اسباب‌کشی خواهد بود. این ضربات می‌توانند باعث به هم خوردن تنظیم یا شکستن گیربکس شوند. بنابراین در نگهداری ماشین لباسشویی خود کوشا باشید و در حد امکان، از ضربات به بدنه آن جلوگیری کنید.

دلایل خرابی گیربکس ماشین لباسشویی دوقلو

دلایل خرابی گیربکس ماشین لباسشویی دوقلو

در ماشین لباسشویی هایی که با موتور گیربکس کار می کند، معمولا نباید شاهد لرزش یا صدای بیش از حد باشیم. دلایل مختلفی وجود دارد که می تواند باعث خرابی این بخش شود، از جمله:

 • استفاده از تنظیمات شستشوی اشتباه
 • عدم سرویس به موقع دستگاه
 • عدم رعایت ظرفیت
 • گرمای بیش از حد در طول استفاده مداوم

علت خرابی گیربکس لباسشویی دوقلو سامسونگ

معمولا با سنگین شدن ماشین لباسشویی و قرار دادن لباس های زیاد داخل آن، خرابی کلاچ ماشین لباسشویی دوقلو سامسونگ رخ می دهد. زمانی که فشار زیادی به این نوع ماشین لباسشویی وارد می شود، معمولا در ماشین لباسشویی های سامسونگ مشکل گیربکس و به خصوص کلاچ را مشاهده می کنیم که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار هستند.

مشکلات گیربکس در ماشین لباسشویی دوقلو ال جی

موتورهای گیربکس مورد استفاده در ماشین لباسشویی مزایا و معایب خاص خود را دارند که یکی از آن ها مصرف انرژی کمتر است و از طرفی شاهد معایبی از جمله اصطکاک زیاد هستیم. معمولا ماشین لباسشویی ال جی بیش از حد گرم می شود و در صورتی که به صورت مداوم کار کند خرابی هایی را به همراه خواهد آورد. همچنین اگر مخزن را بیش از ظرفیت تعیین شده پر کنید، به مرور زمان مشکلات زیادی ظاهر می شود. تعمیر موتور گیربکس ال جی شباهت زیادی به تعمیر دینام و شناور آب دارد.

بیشتر بدانید:  نحوه شستسن لباس در لباسشویی در انواع مختلف

همچنین در صورت نیاز از خدمات دیگر دستگاه ساید باید ساید در نمایندگی ماهان سرویس اعم از ساید ال جی، ساید سامسونگ، ساید بوش، ساید جنرال الکتریک، ساید دوو، ساید اسنوا، ساید فریجیدر، ساید وستینگهاوس، ساید بکو، ساید مابه، ساید پروفایل، ساید وایت هاوس و ساید کنوود نیز استفاده کنید.

علت خرابی گیربکس لباسشویی درب از بالا

معمولاً در ماشین لباسشویی هایی که موتور گیربکس آن ها وظیفه چرخش مخزن را بر عهده دارد دارای علائم واضحی هستند که نشان دهنده خرابی آنها است. علائم خرابی گیربکس ماشین لباسشویی درب از بالا شامل لرزش و صدای بلند می شود. معمولا در صورت بروز چنین مشکلاتی احتمال خرابی در گیربکس زیاد خواهد بود. البته باید توجه داشت که ماشین لباسشویی های گیربکس دار از قدرت و مقاومت بیشتری نسبت به ماشین لباسشویی های موتوردار و تسمه ای برخوردار هستند اما اگر نکاتی را رعایت نکنید به مرور زمان باعث از کار افتادن گیربکس می شود.

علت خرابی گیربکس لباسشویی

ماشین لباسشویی‌های گیربکس دار می‌توانند به علل مختلفی دچار مشکل شوند. در ادامه برای شما لیستی از اصلی‌ترین علل خرابی گیربکس ماشین لباسشویی را تهیه کرده‌ایم. با ما همراه باشید.

علت خرابی گیربکس لباسشویی دوقلو سامسونگ

سخن آخر

دلایل مختلفی می تواند باعث خرابی این قسمت از ماشین لباسشویی شود. اگر برخی از نکات ذکر شده را رعایت کنید دیگر نیازی نیست نگران خرابی های احتمالی ماشین لباسشویی خود باشید. پیشنهاد می شود به موارد ذکر شده توجه فرمایید:

 • استفاده از تنظیمات شستشوی اشتباه نه تنها می تواند به لباس های داخل ماشین لباسشویی آسیب برساند، بلکه به خود ماشین لباسشویی نیز آسیب می رساند.
 • عدم سرویس دهی به موقع دستگاه اشتباه دیگری است که اکثر افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند.
 • رعایت نکردن ظرفیت را می توان یکی از مهم ترین علل خرابی نامید، سعی کنید به اندازه کافی لباس را داخل مخزن دستگاه قرار دهید.
 • گرمای بیش از حد در هنگام استفاده مداوم از دیگر اشتباهاتی است که اغلب افراد مرتکب می شوند، اگر ماشین لباسشویی استراحت نکند باعث گرما می شود و این گرما باعث از کار افتادن قطعات مختلف خواهد شد.
امتیاز دهید

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *