آوریل, 2024 بدون نظر مقالات

یخچال یک وسیله ضرروی برای هر خانه‌ای تلقی می‌شود. که همیشه از آن به قلب آشپزخانه تعبیر می‌شود. زیرا بروز هر گونه مشکلی در آن می‌تواند افراد را با دردسرهای زیادی همراه کند. از رایج‌ترین سوالاتی که درباره‌ی یخچال پرسیده می‌شود، چرا بدنه یخچال داغ است؟ چرا از زیر یخچال و دیواره‌های آن حرارت حس میشود؟ آیا این نشان دهنده مشکل جدی است؟ اما اگر مطالبی که در این مقاله بیان می شود، نتوانست به شما کمک کند تا مشکل گرمای بیش از حد بدنه یخچال را عیب یابی و رفع کنید، جای نگرانی نیست. با ما تماس بگیرد.

چرا بدنه یخچال داغ می‌شود ؟

 • به زبان ساده گازِ مبرد در یخچال، سرما را (با کمک اواپراتور) به داخل یخچال می فرستد.
 • گاز دمایش بالا می رود (گرمای داخل یخچال را به خود می گیرد)، گرمای گاز مبرد از طریق کندانسور به محیط دفع می شود.
 • به کمک کمپرسور، گاز مبرد مجدد به مدار سرمایش برمیگردد.
 • پس گرما از طریق سیم پیچ ها و لوله ها کندانسور گرفته می شود.
 • بخاطر نزدیک بودن کندانسور به دیواره و بدنه مقداری از گرما به بدنه جریان می یابد.
 • پس تا حدی علت گرم شدن بدنه یخچال طبیعی است.

نمایندگی ماهان سرویس می‌تواند در صورت لزوم خدمات دستگاه‌های دیگر مانند یخچال در همه برندها اعم از یخچال ال جی، یخچال سامسونگ، یخچال بوش، یخچال جنرال الکتریک، یخچال دوو، یخچال اسنوا، یخچال فریجیدر، یخچال وستینگهاوس، یخچال بکو، یخچال مابه، یخچال پروفایل، یخچال وایت هاوس و یخچال کنوود نیز ارائه دهد.

چرا بدنه یخچال داغ می‌شود ؟

باید از کارکرد مداوم کمپرسور با انجام راهکار های ساده جلوگیری کنید، به عنوان مثال در هر نوع یخچال فریزر یا ساید بای ساید با برندهای مختلف ایرانی یا خارجی (مثل: سامسونگ، ال جی، دوو، بوش، امرسان، هیمالیا، اسنوا، الکترواستیل، هیتاچی، ایستکول و …) باز و بسته کردن زیاد درب یا باز ماندن درب به مدت زیاد باعث اتومات نکردن کمپرسور می شود. این اتفاق مخصوصا در محیط هایی که هوا گرما و رطوبت بیشتری دارد راندمان دستگاه را پایین می آورد و علت داغ شدن بدنه یخچال است.

آیا داغ شدن بدنه یخچال طبیعی است؟

حتما برای شما هم پیش آمده که با لمس بدنه یخچال گرمای دیواره های آن را حس کنید، اما این گرمای بدنه یخچال طبیعی است و نشان از کارکرد صحیح آن است. بنابراین هیچ جای نگرانی نیست.

 •  گرمای بدنه به دلیل گردش گاز فریون در یخچال است.
 • گاز فریون گرما را جذب می کند و در عوض به یخچال سرما می دهد و طبیعی است که در اثر این فرآیند لوله هایی که گاز فریون را حمل می کنند، گرم شوند.
 • این لوله ها که به نام لوله های اواپراتور میشناسیم در داخل بدنه یخچال تعبیه شده است.
 • در یخچال های قدیمی لوله های حامل گاز فریون در پشت یخچال قرار داشتند و به همین دلیل پشت یخچال همیشه گرم بود، اما در یخچال های مدرن این لوله ها در بدنه قرار می گیرند و طبیعی است که بدنه گرم باشد.
 • اگر توجه داشته باشید ما در مورد گرم بودن صحبت می کنیم که کاملا طبیعی است، اما گاهی ممکن است متوجه شوید بدنه یخچال و دیواره های آن داغ شده اند که موضوعی قابل پیگیری است و باید به دنبال عیب یابی و رفع مشکل داغ شدن بدنه یخچال باشید.
بیشتر بدانید:  دلایل تاب داشتن دیگ لباسشویی و نحوه رفع تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی

همچنین در صورت نیاز از خدمات دیگر دستگاه ساید باید ساید در نمایندگی ماهان سرویس اعم از ساید ال جی، ساید سامسونگ، ساید بوش، ساید جنرال الکتریک، ساید دوو، ساید اسنوا، ساید فریجیدر، ساید وستینگهاوس، ساید بکو، ساید مابه، ساید پروفایل، ساید وایت هاوس و ساید کنوود نیز استفاده کنید.

دلیل اول دلیل داغ شدن بدنه یخچال حجم بالای مواد غذایی

وجود حجم بالای مواد غذایی در درون یخچال یکی از دلایل گرم شدن بدنه آن است. زیرا در چنین شرایطی، موتور یا کمپرسور یخچال زمان و انرژی بیشتری مصرف می‌کند. دلیل این موضوع این است که خنک نگه داشتن فضای یخچال زمانی که مواد غذایی در آن زیاد باشند، سخت تر و زمان بر است. به همین دلیل انرژی مورد نیاز بیشتری برای این امر لازم است.

دلیل داغ شدن بدنه یخچال حجم بالای مواد غذایی

کم بودن درجه دلیل داغ شدن بدنه یخچال است

 • اگر درجه بسیار پایین را انتخاب کرده باشید علت یخ زدن داخل یخچال و هم باعث داغ شدن کناره های بدنه آن خواهد شد.
 • تنظیم صحیح درجه یخچال در افزایش کارایی همچنین کاهش استهلاک دستگاه تاثیر گذار است.
 • بهترین دما در تابستان 3 تا 4 درجه سانتیگراد و در زمستان 4 تا 5 درجه سانتیگراد می باشد.

فاصله کم یخچال با دیوار پشت و سقف

یکی از دلایلی که سبب گرم شدن دیواره های یخچال و بدنه آن میشود فاصله کم یخچال با دیواره پشت و سقف یخچال است. در زمان گردش گاز، لوله های کندانسور که در پشت یخچال قرار دارند، بسیار گرم می شوند. به همین علت برای خنک شدن این لوله ها باید هوا به صورت مطلوب و درست جریان داشته باشد.
اگر یخچال از پشت به دیوار چسبیده و اطراف آن توسط کابیت محاصره شده است، پس جریان هوا به خوبی صورت نخواهد گرفت و این باعث گرم شدن لوله های کندانسور در یخچال می شود. پس برای رفع این مشکل باید به فاصله‌های استاندارد دستگاه از اطراف توجه داشته باشید.
کثیف بودن روی کندانسور یخچال

کثیف بودن روی کندانسور یخچال

با توجه به اینکه کویل های کندانسور در معرض گرد و غبار و آلودگی قرار دارند و به مرور زمان جرم میگیرند، تجمع آلودگی روی کویل های کندانسور روی تبادل گرما اثر میگذارند و در نتیجه داغ میشوند.

بیشتر بدانید:  عیب یابی و رفع مشکل فیلتر درایر یخچال

در صورت لزوم برای خرید فن یخچال کندانسور، کمپرسور و فن پشت سامسونگ با ماهان سرویس تماس بگیرید.

چگونه کندانسور یخچال را تمیز کنیم؟

رادیاتور خنک‌کننده‌ی گاز (مبرد) یا کندانسور، وظیفه‌ی خنک کردن یخچال را به عهده دارد. خوب است بدانید که به لوله‌های مبرد «کویل» گفته می‌شود. جرم گرفتگی و کثیف شدن این لوله‌ها فرآیند خنک‌سازی را مختل می‌کند.

چون کمپرسور باید برای تامین سرما بیشتر کار کند و درنتیجه داغ و داغ‌تر می‌شود تا جایی که ممکن است بسوزد. بنابراین لازم است که حداقل دو بار در سال کندانسور را تمیز کنید.

برای انجام این کار هم کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 • یخچال را از برق درآورید و کاور پشتی‌اش را باز کنید. حالا می‌توانید کویل‌ها و پره‌های سردکننده را ببینید.

البته یخچال‌های قدیمی روی کندانسورشان پوششی ندارند و کویل‌ها به‌صورت یک شبکه‌ی توری سیاه‌رنگ در پشت یخچال قرار دارد.

 •  با یک فرچه‌ی ظریف یا دستمال و یا جاروبرقی، کویل‌ها و پره‌های سردکننده را گردگیری کنید.
 • در آخر کاور یخچال را سرجایش بگذارید و پریز یخچال را به برق وصل کنید.

خرابی فن یا یکسره کار کردن کمپرسور

خرابی فن کنار کمپرسور چگونه باعث داغ شدن بدنه یخچال میشود؟

 • کار مداوم کمپرسور باعث داغ شدن آن میشود پس باید از یک فن برای خنک کردن آن کمک گرفت.
 • اگر فن خنک کننده به خوبی کار نکند، کمپرسور داغ میشود و گرمای آن به لوله ها و بدنه یخچال منتقل میشود.

علت داغ شدن دور درب یخچال

علت داغ شدن دور درب یخچال

مشکل داغ شدن بدنه یخچال گاهی مربوط به قسمت درب است.. همانطور که میدانید، لاستیک دور درب یخچال از نفوذ هوای گرم به درون محفظه جلوگیری می کند. به دلیل ایکه لاستیک در بدنه یخچال قرار گرفته است، در این مقاله به بررسی داغ شدن لاستیک هم میپردازیم.

 • اگر درب یخچال خراب شده باشد یا لاستیک دور درب آسیب دیده و کثیف باشد، هوای گرم به درون یخچال وارد میشود و در این حال کمپرسور مجبور به بیشتر کار کردن است و در نتیجه آن بدنه یخچال داغ میشود.
 • برای جلوگیری از داغ شدن بدنه یخچال فریزر، لاستیک دور درب را هر چند وقت یکبار تمیز کنید و اگر آسیب دیده بود، اقدام به تعویض لاستیک درب یخچال نمایید.
 • اگر محتویات درون یخچال به درب نزدیک باشند، باعث میشود که هوای گرم وارد محفظه شود و نزدیک درب تجمع پیدا کند و در نهایت باعث داغ شدن بدنه یخچال میشود.
بیشتر بدانید:  تشخیص موتور سوخته یخچال: سوختن موتور یخچال را از کجا تشخیص دهیم؟

برای جلوگیری از داغ شدن بدنه یخچال چه باید کرد؟

در این بخش به بررسی راهکارهای مناسب برای جلوگیری از گرمای بیش از حد بدنه یخچال خواهیم پرداخت:

 • هیچگاه یخچال را بیش از حد استاندارد پر نکنید و اگر به هر دلیلی مجبور شدید اقلام زیادی را درون یخچال انباشته کنید، بهتر است درب یخچال برای چندین ساعت بسته بماند تا دمای درون محفظه به تعادل برسد و سرما کمتر هدر برود.
 • درب یخچال را به دفعات زیاد باز نکنید و پس از هر بار باز کردن در کوتاه ترین زمان آن را ببندید.
 • هرچند وقت یکبار با کمک برس نرم، پارچه و یا جارو برقی آلودگی های روی کویل را تمیز کنید.

همچنین در صورت نیاز از خدمات دیگر دستگاه‌های نمایندگی ماهان سرویس اعم از لباسشویی ال جی، لباسشویی سامسونگ، لباسشویی بوش، لباسشویی جنرال الکتریک، لباسشویی دوو، لباسشویی اسنوا، لباسشویی فریجیدر، لباسشویی وستینگهاوس، لباسشویی بکو، لباسشویی مابه، لباسشویی پروفایل، لباسشویی وایت هاوس و لباسشویی کنوود نیز می‌توانید استفاده نمایید. یخچال ساید برقی فن

چرا بدنه یخچال داغ میشود ؟

علت داغ شدن بدنه یخچال در بیشتر موارد بخاطر یکسره کار کردن کمپرسور است، معمولا کمپرسور بخاطر: چینش غلط مواد غذایی، تنظیم نادرست دما، کثیفی کندانسور و مکان نامناسب یخچال فریزر و ساید بیش از حد کار می کند که باعث گرم شدن بدنه ساید و یخچال شما است، اگر نمی دانید چرا بدنه یخچال داغ میشود؟ حتما به مدت زمان آف و کار کردن موتور توجه کنید و با مطالعه این مقاله مشکل را رفع کنید!

برای جلوگیری از داغ شدن بدنه یخچال چه باید کرد؟

سخن آخر

اگر گرمای خیلی زیادی از یخچال احساس کردید و متوجه شدید این ایراد به صورت جدی در محصول است و علاوه بر آن تمام نکات، علت داغ شدن یخچال و راه‌حل های ارائه شده برای رفع مشکل فایده ای نداشت، می توانید برای تعمیر یخچال درخواست تعمیر ثبت کنید. تعمیرکاران برای رفع ایراد در محل شما، از دستگاه بازدید میکنند و هزینه حدودی را اعلام خواهند کرد. پس از آن نیاز است که تعمیر دستگاه را شروع کنند.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *