آوریل, 2024 بدون نظر مقالات

همانطور که  می دانید یخچال‌ ها از ابزارهای حیاتی در خانه‌ ها و صنایع غذایی به شمار می ‌روند. موتور یخچال، قلب اصلی این دستگاه است؛ اما ممکن است با مشکل روغن ریزی در موتور یخچال مواجه شویم که می ‌تواند عملکرد دستگاه را تحت تأثیر قرار دهد و در نهایت باعث خرابی و عمر کوتاه تر آن شود. در این مقاله، به علت روغن ریزی موتور یخچال و راه‌ حل ‌های ممکن برای پیشگیری و رفع این مشکل خواهیم پرداخت.

موتور یخچال یکی از قطعات اصلی دستگاه است که اهمیت وجود آن در یخچال مانند وجود قلب در هر موجود زنده ای است. اصلی ترین وظیفه کمپرسور فشرده کردن گاز مبرد و به جریان درآوردن این گاز فشرده شده داخل لوله های کندانسور یا مدار است. روغن موتور یخچال یک روغن خاص است که برای محافظت از کمپرسور استفاده می‌شود. روغن کمپرسور یخچال از افزودنی هایی به مانند آنتی‌افرایز و مواد ضد اکسیداسیون تشکیل شده است. موتور یخچال از نوع الکتریکی است که دارای قطعات داخلی است. حالا برای اینکه این قطعات در حین استفاده به هم دیگر سایشی نداشته باشند از روغن برای کمپرسور استفاده می‌شود. همچنین این روغن برای حفظ دمای مناسب و افزایش عمر موتور مفید است.

در صورت لزوم برای خرید فن یخچال کندانسور، کمپرسور و فن پشت سامسونگ با ماهان سرویس تماس بگیرید.

کمپرسور یخچال از چه اجزایی تشکیل شده است؟

کمپرسور یخچال از چه اجزایی تشکیل شده است؟

کمپرسور از اجزای مختلفی ساخته شده است، برخی کمپرسور ها ممکن است اجزای متفاوتی نسبت به دیگر کمپرسور ها داشته باشد. اما همه کمپرسور ها سه قطعه مهم و اصلی دارد که در همه انواع کمپرسور باد وجود دارد.

 • میل‌ لنگ
 • سوپاپ‌ اطمینان
 • پیستون

دلیل روغن ریزی موتور یخچال

با توجه به راهنمایی های تکنسین های با تجربه مجموعه آی پی امداد، باید بگوییم که نشتی روغن از موتور یخچال اتفاقی است که به ندرت پیش می آید. زیرا موتور یخچال به گونه ای ساخته نشده که روغن درون آن در گردش باشد و احتمال نشتی آن وجود نداشته باشد.

 • تنها قسمتی از موتور که ممکن است روغن ریزی داشته باشد، لوله های رفت و برگشت از موتور است که به لوله های یخچال وارد میشود.
 • این لوله های رفت و برگشت از کمپرسور به سمت لوله های یخچال به کمک جوش متصل شده است.
 • گاهی پیش می آید که این سرجوش ها باز میشود و ممکن است از این قسمت روغن ریزی به وجود بیاید.
 • بنابراین نشتی روغن از موتور یخچال تنها از قسمت جوش خورده لوله های رفت و برگشت موتور به سمت لوله های یخچال است و در هیچ یک از قسمت های موتور یخچال روغن ریزی وجود نخواهد داشت.

دلیل روغن ریزی موتور یخچال

1. کمبود روغن

کمبود روغن یکی از عوامل رایج ریزش آن از موتور یخچال است. این مشکل ممکن است ناشی از تخلیه غلط یا ترکیب نادرست روغن در موتور باشد. وقتی که روغن کافی برای حفاظت از قطعات متحرک موتور فراهم نشود، فرایند سایش و فرسایش درونی افزایش می‌یابد و این باعث می‌شود که روغن از موتور خارج شده و به بیرون نشت کند. این وضعیت باعث کاهش عمر و کارایی موتور می‌شود و می‌تواند به خرابی‌های جدی تر نیز منجر شود.

بیشتر بدانید:  تشخیص خرابی کمک فنر ماشین لباسشویی و تعویض آن

نمایندگی ماهان سرویس می‌تواند در صورت لزوم خدمات دستگاه‌های دیگر مانند یخچال در همه برندها اعم از یخچال ال جی، یخچال سامسونگ، یخچال بوش، یخچال جنرال الکتریک، یخچال دوو، یخچال اسنوا، یخچال فریجیدر، یخچال وستینگهاوس، یخچال بکو، یخچال مابه، یخچال پروفایل، یخچال وایت هاوس و یخچال کنوود نیز ارائه دهد.

2. سایش قطعات، علت نشتی روغن از کمپرسور یخچال

سایش قطعات موتور و ترکیب‌های بد می‌توانند عواملی باشند که منجر به ریزش روغن شوند. وقتی که قطعات درونی موتور به طور طبیعی یا به دلیل نگه‌داری ناصحیح یا استفاده طولانی مدت، ساییده یا خراب شوند، فضای بیشتری برای ریزش روغن از موتور ایجاد می‌شود.

نگه‌داری منظم و تعمیرات به موقع موتور، استفاده از قطعات با کیفیت، می‌تواند از این مشکل جلوگیری کند و عمر مفید موتور را افزایش دهد.

3. انسداد فیلتر روغن

فیلتر روغن در سیستم موتور یخچال وظیفه تصفیه روغن و حفظ کیفیت آن را دارد. اگر فیلتر روغن خراب شود، ممکن است روغن به صورت ناقص یا کثیف از موتور خارج شود و به دلیل انسداد یا نقص در فیلتر روغن به بیرون نشت کند. این وضعیت می‌تواند منجر به ریزش روغن از موتور و باعث کاهش میزان روغن موجود در موتور و در نتیجه کاهش عملکرد و عمر مفید موتور یخچال شود.

4. وجود مشکل در خطوط روغن رسانی، علت روغن ریزی موتور یخچال

بله، ترکیدگی یا شکست در خطوط روغن‌رسانی می‌تواند باعث ریزش روغن از موتور یخچال شود. این خطوط روغن برای انتقال روغن به قطعات مختلف موتور و سیستم‌های دیگر یخچال فریزر استفاده می‌شوند و در صورتی که خراب باشند، روغن می‌تواند از آنها به بیرون نشت کند.

معایب خارج شدن روغن از کمپرسور یخچال

معایب خارج شدن روغن از کمپرسور یخچال

خارج شدن روغن از کمپرسور می‌تواند مشکلات جدی برای عملکرد و عمر مفید سیستم یخچال ایجاد کند. در زیر به برخی از معایب این وضعیت اشاره می‌کنیم:

 1. ساییدگی و خرابی قطعات داخلی: کمبود روغن در کمپرسور باعث ساییدگی و خرابی قطعات موتور می‌شود. بدون روغن کافی، قطعات در تماس مستقیم با یکدیگر قرار می‌گیرند و باعث فرسایش و ساییدگی آنها می‌شوند که در نهایت منجر به خرابی کمپرسور خواهد شد.
 2. اختلال در انتقال حرارت: کمبود روغن باعث می‌شود که دیواره‌های لوله‌های کندانسور و اواپراتور با روغن چسبیده و سرد شوند، که در نتیجه منجر به اختلال در انتقال حرارت می‌شود. این موضوع می‌تواند به گرم شدن بیش از حد محیط و افت فشار در سیستم منجر شود.
 3. گرفتگی و اختلال در عملکرد دستگاه: حرکت روغن در لوله‌ها و رایزرها و عبور آن از شیر انبساط می‌تواند باعث گرفتگی و اختلال در عملکرد دستگاه شود.
 4. کاهش سطح تماس مبرد با لوله‌ها: عبور روغن در لوله‌ها می‌تواند منجر به کاهش سطح تماس مبرد با لوله‌ها شود، که باعث افت فشار و افزایش سرعت گاز در لوله‌ها می‌شود و می‌تواند به کاهش کارایی سیستم و افزایش مصرف انرژی منجر شود.
بیشتر بدانید:  تشخیص موتور سوخته یخچال: سوختن موتور یخچال را از کجا تشخیص دهیم؟

نکات مهم در نصب و استفاده از جداکن روغن :

1-    قبل از راه‌اندازی جداکن روغن برای اولین بار، الزاما باید مقداری روغن مناسب در آن تزریق نمود. این مقدار شارژ اولیه برای معلق نگه‌داشتن شیرتعلیق (FloatingValve) لازم است در ادامه کار دستگاه نیز، این مقدار روغن در جداکننده روغن باقی می‌ماند.

2-    محل نصب جداکننده روغن نباید خنک و یا در مسیر جریان هوا نصب گردد، چراکه خنک شدن جداکننده روغن می‌تواند باعث سرد شدن مایع‌مبرد و کندانس آن شود.

3-    در مواردی که دمای محل نصب جداکننده روغن پائین باشد، استفاده از یک هیترگرمکن روغن الزامی می‌‌باشد.

4-    در محل‌هایی که جداکننده روغن پائین تر از کندانسور قرار گرفته باشد، بهتر است خط گاز داغ بعد از جداکننده روغن، ابتدا به سطحی بالاتر از کندانسور برسد، سپس با شیب 1% به طرف کندانسور امتداد پیدا کند تا اگر گازداغ در این مسیر کندانس شود، حتی‌الامکان به‌طرف کندانسور جریان یابد و به جداکننده روغن سرازیر نشود.

نحوه عملکرد کمپرسور یخچال 

نحوه عملکرد کمپرسور یخچال

همانطور که می‌دانید بخش اصلی فرایند سرد کردن یخچال، کمپرسور است. در یخچال‌های قدیمی کمپرسورها به صورت پیستونی بوده و مانند موتور خودروهای سیلندری عمل می‌کرده‌ است ولی امروزه کمپرسورها در مدل‌های مختلفی طراحی می‌شوند که مجموعه قطعات متحرک در آنها در کنار یکدیگر، کار فشرده سازی سیال مبرد را بر عهده دارند. این قطعات با گذشت زمان در کنار یکدیگر دچار اصطکاک شده و ممکن است نتوانند وظیفه خود را به درستی انجام دهند؛ در نتیجه برای روانسازی این قطعات در کمپرسور، از روغن موتور یخچال بهره گرفته می‌شود تا بدین ترتیب قسمتی از حرارت ایجاد شده توسط روغن موتور، جذب شده و به بیرون منتقل گردد. همچنین روغن موتور از زنگ زدگی و خوردگی قطعات کمپرسور جلوگیری کرده و همه گرد و غبار موجود در سیکل تبرید را از بین می‌برد؛ به همین دلیل تعویض روغن موتور یخچال اهمیت زیادی دارد.

زمان تعویض روغن موتور یخچال

همانطور که گفتیم تعویض روغن موتور برای جلوگیری از ایجاد گردوغبار و ذرات و هوا در داخل موتور، امری ضروری است. اما در صورتی که با هر یک از موارد زیر مواجه شده‌اید به این معناست که زمان تعویض روغن موتور یخچال فرا رسیده است:

 • مسدود شدن مسیر سیکل
 • رویت کاهش روغن موتور یخچال
 • تغییر رنگ روغن کمپرسور یخچال
 • رسیدن رطوبت و هوا به روغن کمپرسور یخچال
 • کیپ شدن و مسدود شدن مدار گاز یخچال

همچنین در صورت نیاز از خدمات دیگر دستگاه ساید باید ساید در نمایندگی ماهان سرویس اعم از ساید ال جی، ساید سامسونگ، ساید بوش، ساید جنرال الکتریک، ساید دوو، ساید اسنوا، ساید فریجیدر، ساید وستینگهاوس، ساید بکو، ساید مابه، ساید پروفایل، ساید وایت هاوس و ساید کنوود نیز استفاده کنید.

چطور نشتی روغن کمپرسور یخچال را رفع کنیم؟

چطور نشتی روغن کمپرسور یخچال را رفع کنیم؟

توصیه ما به شما این است که برای رفع مشکل روغن ریزی موتور یخچال حتما با یک نمایندگی مجاز تعمیرات یخچال فریزر و به کمک تعمیرکار مجرب و متخصص در این زمینه تماس بگیرید.

بیشتر بدانید:  علت خرابی گیربکس لباسشویی و نحوه تشخیص آن در برندهای مختلف

اگر خودتان تجربه تعمیر تخصصی یخچال فریزر را داشته و با قطعات مختلف آن آشنایی دارید، می توانید ابتدا لوله های اتصال موتور به یخچال را بررسی کنید. در صورتی که نشتی در این محل اتفاق افتاده، احتمالا باید جوش اتصال را تمدید کنید.

احتمال کمی هم وجود دارد که این لوله ها معیوب و سوراخ شده باشند و در این حالت نشتی رخ داده؛ در این صورت لوله ها باید تعویض شوند.

شفت و حلقه های آسیاب موجود در کمپرسور نیز می تواند با احتمال خیلی کم باعث نشتی روغن شود که برای رفع این مشکل باید این دو قسمت از کمپرسور را نیز بررسی و از سلامت آن اطمینان حاصل فرمایید.

چند نوع روغن در کمپرسور یخچال استفاده می شود؟

جهت اینکه کمپرسور از طول عمر بیشتری برخوردار باشد باید روغن آن را هر ۶ ماه یک بار عوض نمایید. در حقیقت روغن موتور یخچال جهت روانکاری و جلوگیری از خراب شدن قطعات آن به کار می رود. به طور کلی از روغن های زیر در کمپرسور یخچال استفاده می شود. همچنین اگر برای شما جالب است می توانید اطلاعات بیشتری درمورد انواع موتور کمپرسور بدست اوردید. روغن کمپرسور یخچال در دو نوع زیر استفاده می شود:

 • روغن های معدنی
 • روغن‌ های مصنوعی

آموزش مراحل تعویض روغن کمپرسور یخچال

مراحل تعویض روغن کمپرسور باد یخچال به صورت زیر است. فقط توجه داشته باشید که موارد زیر را درست انجام دهید تا مشکلی به وجود نیاید. اگر هم که در تعویض کمپرسور باد یخچال باز هم مشکل داشتید می‌توانید این موضوع را با تیم پشتیبانی ایران کمپرسور در میان بگذارید.

 • در ابتدا پمپ خلا را به شیره مکش کمپرسور وصل کنید.
 • انتهای لوله ای آزاد را وارد ظرف روغن جدید کرده.
 • پمپ خلاء را روشن نمایید.
 • سطح روغن را در کمپرسور بررسی کنید و دقت داشته باشید روغنی که به کمپرسور وارد می کنید به همان اندازه ای باشد که از آن کم شده است.
 • مقدار روغن شارژ شده را اندازه گیری کنید.
 • کمپرسور را تخلیه کنید.
 • شیر قطع کن کمپرسور را باز کنید.
 • و در مرحله آخر کمپرسور یخچال را روشن کنید.

آموزش مراحل تعویض روغن کمپرسور یخچال

همچنین در صورت نیاز از خدمات دیگر دستگاه‌های نمایندگی ماهان سرویس اعم از لباسشویی ال جی، لباسشویی سامسونگ، لباسشویی بوش، لباسشویی جنرال الکتریک، لباسشویی دوو، لباسشویی اسنوا، لباسشویی فریجیدر، لباسشویی وستینگهاوس، لباسشویی بکو، لباسشویی مابه، لباسشویی پروفایل، لباسشویی وایت هاوس و لباسشویی کنوود نیز می‌توانید استفاده نمایید.

علت روغن ریزی موتور یخچال چیست؟

کمبود روغن، سایش قطعات، وجود ترکیدگی یا شکستگی در خطوط روغن‌رسانی و انسداد فیلتر روغن از دلایل روغن ریزی موتور یخچال هستند

سخن آخر

با مشاهده هر گونه نشتی یخچال لازم است که فورا دست به کار شوید و علت را بیابید؛ زیرا نشتی یخچال امری غیرمعمول است و از وجود یک مشکل در سیستم تبرید دستگاه خبر می‌دهد. همانطور که بیان شد علت روغن ریزی یخچال با عوامل مختلفی مرتبط است که باید عیب‌یابی دقیقی انجام شود. برای این کار بهتر است از یک تعمیرکار باتجربه کمک بگیرید تا در آینده متحمل پرداخت هزینه‌های سنگینی برای تعویض قطعات نشوید.

امتیاز دهید

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *