می, 2024 بدون نظر مقالات

باید بدانید که صدا دادن لگن ماشین لباسشویی یکی از رایج‌ترین مشکلات این دستگاه است که شنیدن این صدا به منزله، زنگ خطر خرابی ماشین لباسشویی است. ما در ادامه این مقاله به علت صدای لگن ماشین لباسشویی و نحوه برطرف کردن این مشکل می‌پردازیم.

نحوه عیب یابی دلایل صدای لگن ماشین لباسشویی

سر و صدای لگن ماشین لباسشویی می تواند در اثر عوامل مختلفی به وجود بیاید؛ پس اگر متوجه صدای زیاد لگن ماشین لباسشویی  شدید، به دنبال علت صدای آن باشید و به درستی دستگاه را عیب یابی کنید برای این کار حتما موارد زیر را بررسی کنید.

 •  آسیب دیدن شفت آبکش
 •  معیوب بودن بلبرینگ
 •  خرابی پولی
 •  آسیب دیدن کاسه نمد
 •  مشکل در کمک فنر

نحوه عیب یابی دلایل صدای لگن ماشین لباسشویی

راه های جلوگیری از صدای لگن ماشین لباسشویی

همان طور که گفته شد، صدای زیاد لگن ماشین لباسشویی در حین چرخش نشان دهنده قطعات داخلی است. در نتیجه باید این قطعات تعویض شوند و دستگاه توسط تعمیرکار باتجربه تعمیر شود که هزینه زیادی را به همراه دارد. با رعایت موارد زیر می توان از ایجاد صدای لگن در زمان آبکشی و شستشو جلوگیری کرد:

 • ماشین لباسشویی را در زمان نصب کاملا تراز کنید. تراز نبودن ماشین لباسشویی باعث حرکت و تکان خوردن زیاد دستگاه شده و در نهایت به قطعات داخلی مختلف از جمله بلبرینگ آسیب وارد می کند.
 • سنگین شدن بیش از اندازه دیگ و لگن لباسشویی به قطعاتی از قبیل کمک فنر، شفت، بلبرینگ آسیب وارد می کند. به همین دلیل نباید بیش از اندازه ظرفیت دستگاه لباس درون آن قرار دهید.
 • چرخش مداوم و طولانی مدت لگن در حین شستشو به مرور به قطعات آن آسیب وارد می کند. یکی از راه های ایده آل برای افزایش طول عمر دستگاه و جلوگیری از صدای لگن در ماشین لباسشویی، روشن نبودن زیاد آن است. سعی کنید چندین مرتبه مداوم لباس درون دستگاه برای شستشو قر ار ندهید تا به قطعات داخلی فشار وارد نشود.
بیشتر بدانید:  علت جمع شدن آب در لباسشویی

همچنین در صورت نیاز از خدمات دیگر دستگاه‌های نمایندگی ماهان سرویس اعم از لباسشویی ال جی، لباسشویی سامسونگ، لباسشویی بوش، لباسشویی جنرال الکتریک، لباسشویی دوو، لباسشویی اسنوا، لباسشویی فریجیدر، لباسشویی وستینگهاوس، لباسشویی بکو، لباسشویی مابه، لباسشویی پروفایل، لباسشویی وایت هاوس و لباسشویی کنوود نیز می‌توانید استفاده نمایید.

معیوب شدن شفت آبکش علت سر و صدای لگن لباسشویی

اگر شفت آسیب دیده باشد، باید در صورت امکان تعمیر یا تعویض شود. اما توجه داشته باشید که سایز این قطعه در مدل های مختلف ماشین لباسشویی متفاوت است و در اندازه های مختلف ساخته می شود. شفت ها به کمک پرچ یا پیچ به دیگ متصل می شوند که پس از قرار گرفتن سایر قسمت ها روی شفت انجام می شود. تعمیر ماشین لباسشویی که شفت آن با مشکل مواجه شده است، باید توسط یک تعمیرکار صورت پذیرد تا صدای لگن ماشین لباسشویی رفع شود.

خرابی بلبرینگ دلیل صدای زیاد لگن ماشین لباسشویی

اگر به دنبال علت سر و صدای لگن ماشین لباسشویی خود هستید در قدم اول حتما بلبرینگ های دیگ را مورد بررسی قرار دهید با چرخاندن آبکش متوجه خرابی این قطعات می‌شوید اما در چه مواقعی بلبرینگ ها معیوب می‌شوند.

خرابی کاسه نمد علت صدا دادن لگن ماشین لباسشویی

در حالت عادی این قطعه باید به صورت محکم در جایگاه خود قرار گرفته باشد در غیر این صورت و آسیب دیدن کاسه نمد خم شده و وظیفه خود را به درستی انجام نمی‌دهد و به مرور زمان باعث تولید صدای لگن ماشین لباسشویی می‌شود. در صورتی معیوب بودن این قطعه باید آن را تعویض کنید که مراحلش را در ادامه بیان کردیم:

 1. پیج های دستگاه را باز کنید تا پنل جدا شود.
 2. برای جدا کردن پنل لازم است جای پودر و ضربه گیرهایی که در قسمت جلو و پایین دستگاه قرار گرفته اند هم جدا شوند.
 3. لاستیک درب ماشین لباسشویی را جدا کرده و سپس فنر، تسمه و دیگر قطعه ها را جدا کنید.
 4. در این مرحله باید لوله های هدایت کننده مواد شوینده و سینی را به کمک یک انبردست خارج کنید.
 5. سپس برای رسیدن به بلبرینگ باید المنت، تسمه و پولی را تعویض نمایید.
 6. در این مرحله از تعویض کاسه نمد باید موتور ماشین لباسشویی را جدا کنید.
 7. برای خارج کردن موتور، سیم ها و سوکت هایی که به آن متصل است را بیرون بیاورید.
 8. بعد از باز کردن موتور، مخزن لباسشویی را به کمک فنرهای آن بیرون بیاورید.
 9. کاسه نمد را خارج کنید و برای نصب کردن کاسه نمد جدید، بلبرینگ های آن را به خوبی گریس کنید.
 10. بعد از آن که قطعات را به خوبی به گریس آغشته کردید، آن ها را در شفت قرار داده و مراحل نصب را کامل کنید.
بیشتر بدانید:  دلایل خنک نکردن یخچال و ساید: 15 دلیل سرد نبودن یخچال ساید بای ساید

نمایندگی ماهان سرویس می‌تواند در صورت لزوم خدمات دستگاه‌های دیگر مانند یخچال در همه برندها اعم از یخچال ال جی، یخچال سامسونگ، یخچال بوش، یخچال جنرال الکتریک، یخچال دوو، یخچال اسنوا، یخچال فریجیدر، یخچال وستینگهاوس، یخچال بکو، یخچال مابه، یخچال پروفایل، یخچال وایت هاوس و یخچال کنوود نیز ارائه دهد.

آسیب دیدن کمک فنر ها علت صدای زیاد لگن ماشین لباسشویی

فنرهایی که دیگ را از بالای ماشین لباسشویی نگه می دارند می توانند علت صدای زیاد لگن ماشین لباسشویی در زمان خشک شدن با افزایش دور موتور باشند. زیرا ممکن است این فنرها به مرور زمان تغییر شکل داده و مشکلاتی ایجاد کنند. اگر صدای ماشین لباسشویی را در حین خشک کن شنیدید، توصیه می کنیم این مورد را بررسی کنید و در صورت لزوم کمک فنر ماشین لباسشویی را تعویض یا تعمیر کنید.

خراب شدن پولی از علل صدای بلند لگن لباسشویی

یکی از مواردی که می تواند علت صدای زیاد لگن لباسشویی باشد، خراب شدن پولی لباسشویی است. پولی یکی از قطعات لباسشویی است که به سختی خراب می‎‌شود، اما در صورت برخورد آن با مشکل، عملکرد ماشین لباسشویی به کلی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت و یکی از علائم مهم خرابی آن، ایجاد صدای لباسشویی است. احتمال شکستگی فولی ماشین لباسشویی بسیار کم است اما در صورتی که شکستگی در آن ایجاد شود، باید آن را تعویض کنید. مراحل تعویض فولی ماشین لباسشویی طبق مراحل زیر است:

 1. دستگاه را خاموش کرده و آن را از برق بیرون بکشید.
 2. برای دسترسی راحت تر دستگاه را به جلو کشیده و سعی کنید اطراف دستگاه را خالی کنید تا فضای کافی برای کار کردن داشته باشید.
 3. با استفاده از پیچ گوشتی، پیج های پشت ماشین لباسشویی را باز کنید.
 4. پس از باز کردن پنل، تسمه را از پولی و موتور جدا کنید.
 5. بعد از جدا کردن فولی معیوب، فولی جدید را جایگزین کنید و آن را محکم کنید.
 6. در این مرحله باید تسمه را در جای خود قرار دهید و از تناسب آن با پولی مطمئن شوید.
 7. در نهایت پولی را با دست بچرخانید و در صورتی که مشکلی در آن وجود نداشت، پنل را در جای خود قرار دهید.
 8. در مرحله آخر با استفاده از پیچ گوشتی، پیچ های پنل را کامل ببندید.
بیشتر بدانید:  دلایل تاب داشتن دیگ لباسشویی و نحوه رفع تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی

در صورت لزوم برای خرید فن یخچال کندانسور، کمپرسور و فن پشت سامسونگ با ماهان سرویس تماس بگیرید.

علت صدای لگن ماشین لباسشویی؟

در این مقاله به علت صدای لگن ماشین لباسشویی و نحوه برطرف کردن این مشکل می‌پردازیم.

حل مشکل صدای لگن ماشین لباسشویی

سخن آخر

اگر با کمک این راهنما قادر به حل مشکل صدای لگن ماشین لباسشویی خود نیستید، بهتر است برای عیب یابی از تعمیرکاران ماهان برتر کمک بگیرید.

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *