آوریل, 2024 بدون نظر مقالات

کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی به معنای از کار افتادن خشک کن دستگاه است و دلایل متعددی باعث بروز این مشکل می شود. برخی از علت های بروز این مشکل براحتی و بدون تخصص قابل رفع است و در مقابل عده ای دیگر نیاز به تعمیر تخصصی دارد. در این بخش از آموزش تعمیر ماشین لباسشویی ماهان برتر به علت کار نکردن خشک کن یا کار نکردن دور تند لباسشویی خواهیم پرداخت.

دور تند ماشین های لباسشویی در سرعت‌های متفاوتی تنظیم شده تا لباس‌ها را خشک کند. این مرحله از کار ماشین که در واقع آخرین کار لباسشویی است، اگر به خوبی کار نکند و چرخش خوبی نداشته باشد، لباس ها به خوبی خشک نمی شوند. خشک نشدن لباس می تواند مشکلات زیادی را بوجود بیاورد، از جمله چروک شدن و همچنین در بعضی منازل نبود فضای کافی برای آویزان کردن لباس های خیس باعث آزار خانم های خانه دار می شود.

خشک کن ماشین لباسشویی

نکته مهم درباره خشک کن ماشین لباسشویی

اگر این وسیله را تازه خریداری کرده اید و قبلا با این برند و این مدل از دستگاه کار نکرده اید بهتر است که حتما قبل از هرکاری دفترچه راهنمای آن را مطالعه بفرمایید. معمولا سرعت چرخش ماشین با توجه به پارچه های مختلف متفاوت است. هرچه سرعت و دور ماشین بالاتر باشد لباس ها را چروک تر و آسیب بیشتری به آنها خواهد زد. بهتر است دور تند را براساس نوع پارچه ای که درون ماشین قرار داده اید انتخاب کنید.

همچنین در صورت نیاز از خدمات دیگر دستگاه‌های نمایندگی ماهان سرویس اعم از لباسشویی ال جی، لباسشویی سامسونگ، لباسشویی بوش، لباسشویی جنرال الکتریک، لباسشویی دوو، لباسشویی اسنوا، لباسشویی فریجیدر، لباسشویی وستینگهاوس، لباسشویی بکو، لباسشویی مابه، لباسشویی پروفایل، لباسشویی وایت هاوس و لباسشویی کنوود نیز می‌توانید استفاده نمایید.

علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی 

در صورتی که ماشین لباسشویی شما در دور تند با مشکل مواجه شده است و به دنبال بررسی علت بروز این مشکل هستید، می توانید به مشاهده ویدیو آموزشی زیر بپردازید که توسط تکنسین متخصص ماهان برتر جهت عیب یابی بهتر مشکل دستگاه برای شما آماده شده است.

 1. پر بودن بیش از اندازه مخزن لباسشویی
 2. مسیر خروجی آب مسدود شده است
 3. نوسانات برق مشکل ایجاد کرده است
 4. بی‌توجهی به ظرفیت ماشین لباسشویی
 5. عدم تنظیم صحیح برنامه خشک‌کن ماشین لباسشویی
 6. هیدروستات یا شلنگ رابط هیدروستات
 7. خازن راه انداز خراب است
 8. واترپمپ یا پمپ تخلیه لباسشویی خراب است
 9. خرابی موتور ماشین لباسشویی
 10. بورد ماشین لباسشویی از کار افتاده است
 11. مسدود بودن شلنگ تخلیه
 12. تنظیمات اشتباه برنامه شستشو
بیشتر بدانید:  تشخیص خرابی کمک فنر ماشین لباسشویی و تعویض آن

علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی 

بی‌توجهی به ظرفیت ماشین لباسشویی

ماشین های لباسشویی بعد از اتمام مرحله آبکشی وارد فاز خشک کن میشوند و با چرخش بسیار سریع لباس ها نم و رطوبت آنها خشک خواهد شد. اگر بعد از آبکشی متوجه شدید که دور تند ماشین لباسشویی کار نمی کند، ابتدا بررسی کنید که ایا بیش از اندازه لباس داخل مخزن قرار نداده اید؟ اگر بیش از اندازه ظرفیت لباس در دیگ قرار دهید به دلیل وزن زیاد آنها، سبد آبکشی نمی تواند دور تند بگیرد. قطعا در این شرایط به تعمیر ماشین لباسشویی نیاز ندارید و کافیست لباس های اضافه را از دستگاه خارج کنید.

 خرابی پمپ تخلیه

دقت داشته باشید، هر چیزی که باعث عدم تخلیه لباسشویی شود می تواند باعث شروع نشدن مرحله خشک کن به شمار رود. بر همین اساس می توان گفت، خرابی پمپ تخلیه یکی دیگر از دلایل کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی خواهد بود. اگر تخصص کافی دارید، پمپ تخلیه را بررسی و در صورت نیاز آن را تعمیر یا تعویض کنید.

نمایندگی ماهان سرویس می‌تواند در صورت لزوم خدمات دستگاه‌های دیگر مانند یخچال در همه برندها اعم از یخچال ال جی، یخچال سامسونگ، یخچال بوش، یخچال جنرال الکتریک، یخچال دوو، یخچال اسنوا، یخچال فریجیدر، یخچال وستینگهاوس، یخچال بکو، یخچال مابه، یخچال پروفایل، یخچال وایت هاوس و یخچال کنوود نیز ارائه دهد.

مسدود بودن فیلتر تخلیه

فیلتر تخلیه قطعه بسیار مهمی است که به مرور لایه هایی از پرز و مو و مواد صابونی روی آن تجمع پیدا نموده و منافذش مسدود میشود. با مسدود شدن فیلتر تخلیه آب لباسشویی تخلیه نمیشود و در نتیجه منجر به کار نکردن دور تند لباسشویی خواهد شد. فیلتر تخلیه را از قسمت پایین دستگاه از جای خود خارج کنید و بعد از شستشو آن را مجدد نصب کنید. به همین راحتی می توانید بسیاری از مشکلات لباسشویی را حل کنید!

مسدود بودن شلنگ تخلیه

شاید برایتان جالب باشد که مسدود شدن شلنگ تخلیه می تواند باعث کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی باشد! شلنگ تخلیه به مرور رسوب زیادی می گیرد و بهتر است به صورت دوره ای نسبت به تمیز کردن آن اقدام کنید. علاوه براین، در صورت نیاز بهتر است نسبت به تعویض شلنگ تخلیه ماشین لباسشویی اقدام کنید که کار بسیار آسانی است.

در صورت لزوم برای خرید فن یخچال کندانسور، کمپرسور و فن پشت سامسونگ با ماهان سرویس تماس بگیرید.

نوسانات برق علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

نوسان و قطعی برق یکی از چالش های همیشگی بسیاری از نقاط کشورمان است و در تابستان بخشی از زندگی به شمار می رود. متاسفانه نوسان برق به وسایل الکتریکی آسیب زیادی وارد می کند و عملکرد لباسشویی را نیز با اختلال مواجه خواهد کرد. اگر دور تند لباسشویی کار نمی کند، ابتدا بررسی کنید که ایا دستگاه به محافظ برق متصل است یا خیر؟ علاوه براین، سعی کنید شستشوی لباس ها را در ساعات اوج مصرف برق انجام ندهید.

بیشتر بدانید:  دلایل خنک نکردن یخچال و ساید: 15 دلیل سرد نبودن یخچال ساید بای ساید

تنظیمات اشتباه برنامه شستشو

یکی دیگر از علت های کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی که رفع آن نیاز به تخصص ندارد، تنظیمات اشتباه دستگاه است. دقت داشته باشید که برای هر نوع لباس برنامه شستشوی خاصی تعریف شده و اطلاعات آن در دفترچه راهنمای دستگاه درج شده است. در نتیجه اگر خشک کن کار نمی کند، بررسی کنید که آیا برنامه را درست انتخاب کرده اید یا خیر؟

معیوب شدن برد الکترونیکی لباسشویی

برد الکترونیکی ماشین لباسشویی یکی از بخش های اصلی و مهم در دستگاه است که تمامی فعالیت های آن را کنترل می کند. در صورت بروز هرگونه مشکل در عملکرد این قطعه، ممکن است هریک از مراحل کارکرد لباسشویی نظیر دور تند آن دچار ایراد شود؛ زیرا خرابی برد الکترونیکی می تواند عملکرد هریک از برنامه ها، موتور، هیدروستات و … را تحت تاثیر قرار داده و از کارکرد صحیح ماشین لباسشویی جلوگیری نماید.

 • برد لباسشویی از آن دسته قطعاتی است که بررسی و عیب یابی خرابی هریک از اجزای آن نیاز به تخصص و مهارت زیادی دارد.
 • بنابراین بهتر است برای عیب یابی و تعمیر این قطعه از متخصصان ماهان برتر کمک بگیرید.

خرابی موتور ماشین لباسشویی و علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

خرابی موتور ماشین لباسشویی و علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

مهمترین قسمت و قلب هر دستگاهی موتور ان است. وظیفه چرخاندن دیگ برعهده این قسمت است. زمانی که قرار است موتور دور تند ماشین را به کار بیاندازد از نهایت ظرفیت خود استفاده می کند. اگر موتور داغ باشد یا به هر دلیل دیگری نتواند این کار را انجام دهد دور تند کار نمیکند.

همچنین در صورت نیاز از خدمات دیگر دستگاه ساید باید ساید در نمایندگی ماهان سرویس اعم از ساید ال جی، ساید سامسونگ، ساید بوش، ساید جنرال الکتریک، ساید دوو، ساید اسنوا، ساید فریجیدر، ساید وستینگهاوس، ساید بکو، ساید مابه، ساید پروفایل، ساید وایت هاوس و ساید کنوود نیز استفاده کنید.

هیدروستات یا شلنگ رابط هیدروستات علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی

یکی از قطعه های مهم در این دستگاه هیدروستات است. این قطعه چه وظیفه ای دارد؟ میزان آبی که درون دیگ ماشین و همینطور آب ورودی لباسشویی را اندازه گیری می کند. اگر این قطعه خراب شود و به خوبی کار نکند آب به خوبی اندازه گیری نمی شود و در بالا هم گفته شد اگر آب درون ماشین وجود داشته باشد دور تند کار نمیکند.

بیشتر بدانید:  دلایل تاب داشتن دیگ لباسشویی و نحوه رفع تاب برداشتن دیگ ماشین لباسشویی

خرابی خازن راه انداز

اگر ماشین لباسشویی دارای خازن راه انداز است، در این شرایط باید این قطعه بررسی شود. این قطعه بسیار مهم در راه اندازی دور تند ماشین لباسشویی تاثیر مستقیم دارد و با تعویض آن می تواند مشکل را حل کرد.

تراز نبودن صحیح ماشین لباسشویی

یکی از مهمترین اصول نگهداری و عملکرد صحیح ماشین های لباسشویی، تراز کردن صحیح آن می باشد. به طور کلی تراز کردن ماشین لباسشویی به هنگام نصب و راه اندازی دستگاه از جمله اصول بسیار مهمی است که برای جلوگیری از ایجاد صدا یا لرزش به هنگام کارکرد دستگاه و عملکرد بهینه آن باید انجام شود. بنابراین اگر دور تند لباسشویی شما به درستی عمل نمی کند، یکی از دلایل آن می تواند مربوط به عدم تراز صحیح دستگاه باشد. در این شرایط لازم است پایه های تراز لباسشویی را به صورت دقیق بررسی و آن را به درستی تنظیم و محکم نمایید.

وجود مشکل در دیگ لباسشویی

اگر درب ماشین لباسشویی شما در طول چرخه شستشو و چرخش اصلا نمی چرخد، ممکن است مشکل مربوط به دیگ دستگاه باشد که باید تمامی بخش های آن به دقت بررسی شود.

 • برای بررسی این مشکل باید یک چرخه کوتاه را بدون شستشو یا مواد شوینده اجرا کنید.
 • پس از شروع چرخه، باید دیگ را بررسی کنید.
 • در چند دقیقه اول دستگاه پر از آب می شود، سپس باید شکاف در را نگاه کنید تا ببینید که آیا دیگ ماشین لباسشویی در حال چرخش است یا خیر.
 • اگر دیگ به درستی نمی چرخد، احتمالا دچار مشکل شده است و باید توسط یک تکنسین متخصص بررسی و تعمیر شود.

 مشکل کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی 

علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی؟

علت کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی مربوط به عوامل متعددی است که در این مطلب آنها را بررسی می کنیم.

سخن آخر

در این مقاله دلایل مشکل کار نکردن دور تند ماشین لباسشویی به همراه راه حل های رفع هریک از مشکلات را برای شما عزیزان بررسی کردیم. به کمک مطالبی که در این مقاله عنوان شد، می توانید علت بروز این مشکل را به صورت کامل مورد بررسی قرار داده و اقدامات لازم را برای برطرف کردن آن انجام دهید. در صورتی که پس از مطالعه این مقاله همچنان قادر به رفع این مشکل نیستید، بهتر است این کار را به تعمیرکاران متخصص در این زمینه بسپارید.

 

5/5 - (1 امتیاز)

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *