می, 2024 بدون نظر مقالات

موتور یا همان کمپرسور یخچال فریزر را می‌توانیم به عنوان اصلی‌ترین قطعه در یخچال فریزر نام ببریم. هر وقت شما با علائمی مانند خنک نشدن داخل دستگاه، خاموشی ناگهانی یخچال، خراب شدن مواد غذایی داخل یخچال و… مواجه شدید و یا به سلامت موتور یخچال خود شک کردید و این سوال برای شما پیش آمد که از کجا متوجه بشویم که موتور یخچال سوخته است؟

موتور یخچال چیست؟

موتور از جمله مهمترین قطعات یخچال است. این قطعه عملکردی شبیه به پمپ داشته و اقدام به افزایش فشار سیال دستگاه می نماید. موتور از طریق لوله گاز را منتقل نموده و آن را به قسمت های دیگر یخچال ارسال می نماید. معمولا بر روی موتور یخچال سه لوله تعبیه شده است که برای شارژ گاز، فشار گاز و لوله دگیر جهت مسیر برگشت گاز است.

از کجا بفهمیم موتور یخچال سوخته است؟

زمانی که کمپرسور یخچال دچار از کار افتادگی یا سوختگی می شود، نشانه هایی دارد. تشخیص به موقع سوختن موتور یخچال، اولین قدم برای رفع مشکل آن و جلوگیری از اتلاف مواد غذایی است. علائم زیر می‌ توانند نشان دهنده این مشکل باشند:

 • اگر یخچال شما به طور کلی روشن نمی‌ شود، یکی از احتمالات می‌ تواند سوختن موتور باشد.
 • صدای تق تق یا وزوز غیرطبیعی از موتور می‌ تواند نشانه‌ ای از بروز مشکل یا سوختگی آن باشد.
 • اگر بدنه موتور یخچال داغ‌ تر از حد معمول به نظر می‌ رسد، ممکن است سوخته باشد.
 • اگر یخچال شما به اندازه کافی خنک نمی‌ شود یا یخ نمی‌ سازد، ممکن است موتور آن ضعیف شده یا سوخته باشد.
 • شنیدن صداهای آنرمال و غیرمعمول از کمپرسور یخچال فریزر
 • افزایش دمای داخل یخچال فریزر به صورت ناگهانی
 • تغییرات دمایی مکرر داخل یخچال فریزر
 • بستن برفک بیش از حد نرمال در بخش‌هایی از یخچال فریزر
 • از کار افتادن فن کمپرسور یخچال فریزر
 • استارت زدن بیش از حد کمپرسور یخچال فریزر در حالت شروع به کار

از کجا بفهمیم موتور یخچال سوخته است؟

کدام تعمیرگاه موتور سوخته یخچال را تعمیر می کند؟

حال که پس از بررسی دستگاه خود متوجه شدید که کمپرسور سوخته یخچال قابل تعمیر است، ممکن است به دنبال یک مرکز مطمئن برای تعمیر کمپرسور دستگاه خود باشید. به طور کلی تعمیرات موتور سوخته یخچال امری است که می تواند شما را از خرید مجدد یخچال بی نیاز نماید. اما باید دقت داشته باشید که این امر تنها زمانی قابل انجام است که فرد متخصصی بتوانید تعمیرات موتور را انجام دهد. این روزها مراکزی که اقدام به تعمیر یا تعویض کمپرسور سوخته یخچال نمایند، بسیار زیاد است. اما موتور قطعه ای مهم است که نمی توان آن را برای تعمیرات به هر جایی سپرد. برای تعمیر موتور سوخته یخچال خود می‌توانید با ماهان برتر تماس بگیرید.

بیشتر بدانید:  مهمترین دلایل خرابی یخچال فریزر و ساید بای ساید

در صورت لزوم برای خرید فن یخچال کندانسور، کمپرسور و فن پشت سامسونگ با ماهان سرویس تماس بگیرید.

عوامل موثر بر خرابی کمپرسور یخچال

برند یخچال شما هرچقدر که معتبر و عالی باشد، اما قطعات آن دارای یک طول عمر خاصی هستند که موتور یخچال از این قاعده مستثنا نیست. اما گاهی موارد و عواملی هستند که بر اثر بی احتیاطی صورت می‌گیرد و باعث می‌شود طول عمر قطعات یخچال پایین بی‌آید. در ادامه به چند عامل موثر بر خرابی کمپرسور اشاره کرده‌ایم.

 • آبخوردگی

آبخوردگی دشمن اصلی تمام قطعات الکتریکی است. بهتر است هر ماه دیوار پشت یخچال و لوله های آبی یخچال را که پشت آن نصب هستند را چک کنید تا رطوبت و خرابی آنها باعث سوختگی موتور یخچال شما نشود.

همچنین در صورت نیاز از خدمات دیگر دستگاه‌های نمایندگی ماهان سرویس اعم از لباسشویی ال جی، لباسشویی سامسونگ، لباسشویی بوش، لباسشویی جنرال الکتریک، لباسشویی دوو، لباسشویی اسنوا، لباسشویی فریجیدر، لباسشویی وستینگهاوس، لباسشویی بکو، لباسشویی مابه، لباسشویی پروفایل، لباسشویی وایت هاوس و لباسشویی کنوود نیز می‌توانید استفاده نمایید.

 • نوسان برق

نوسانات برق از عواملی است که بر تمامی قطعات تاثیر می‌گذارد. اما کمپرسور و برد اصلی از اصلی ترین قطعات هنگام نوسانات برقی هستند که آسیب های جدی می‌بینند. بهتر است برای یخچال خود از محافظ برقی استفاده کنید.

 • نداشتن فضا

موتور یخچال به دلیل فعالیتی که دارد بسیار گرم می‌شود و احتیاج به فضای برای رد و بدل شدن هوا دارد. نداشتن فضای کافی پشت یخچال تا دیوار این رد شدن هوا را مختل و باعث داغی بیش از حد موتور می‌شود که این داغی باعث سوختگی کمپرسور یخچال شما می‌شود.

 • عدم سرویس منظم

سرویس های دوره‌ای یخچال امری بسیار مهم است که باید هر ساله به طور منظم انجام گیرد. عدم سرویس دهی منظم می‌توانید یکی از عوامل جدی خرابی کمپرسور و دیگر قطعات یخچال شما باشد.

بیشتر بدانید:  علت صدای لگن ماشین لباسشویی و نحوه برطرف کردن

عوامل موثر بر خرابی کمپرسور یخچال

آیا تعمیر موتور سوخته یخچال امکان پذیر است؟

ممکن است برای شما نیز این پرسش ایجاد شود که امکان تعمیر موتور سوخته یخچال وجود دارد یا خیر. به طور کلی در بیشتر موارد، موتور سوخته یخچال غیرقابل تعمیر بوده و باید با یک موتور جدید تعویض شود. تعمیر کمپرسور سوخته یخچال زمانی انجام می شود که قطعه ای از آن قابل تعمیر یا تعویض باشد. اما کدام قطعه از کمپرسور یخچال قابلیت تعمیر یا تعویض دارد؟ برای آشنایی با اجزای کمپرسور یخچال و اینکه کدام یک قابل تعمیر یا تعویض می باشد، به موارد زیر دقت نمایید:

 1. موتور
 2. محفظه کمپرسور
 3. شفت، پیستون، سیلندر، شیرها: اگر قطعات داخلی مانند پیستون، سیلندر یا سوپاپ ها آسیب دیده یا سوخته باشند، معمولاً تعمیر یا تعویض جداگانه آنها عملی نیست. در چنین مواردی، ممکن است که موتور نیاز به تعویض داشته باشد.
 4. سیم کشی: در برخی موارد اگر مشکل از سیم کشی متصل به موتور باشد، می توان آن را تعمیر یا تعویض کرد.
 5. اتصالات الکتریکی: سیم‌ها، کانکتورها یا پایانه‌ های شل یا کنده شده می‌ توانند باعث مشکلاتی در عملکرد موتور شوند. تعمیر یا تعویض این اتصالات می تواند به بازیابی جریان الکتریکی مناسب کمک کند.
 6. رله استارت: یک قطعه الکتریکی است که در صورت خرابی موتور راه اندازی نمی شود و قابل تعویض است.
 7. خازن: از بار زیاد در موتور جلوگیری می کند و در صورت خرابی می توان آن را تعویض کرد.

نمایندگی ماهان سرویس می‌تواند در صورت لزوم خدمات دستگاه‌های دیگر مانند یخچال در همه برندها اعم از یخچال ال جی، یخچال سامسونگ، یخچال بوش، یخچال جنرال الکتریک، یخچال دوو، یخچال اسنوا، یخچال فریجیدر، یخچال وستینگهاوس، یخچال بکو، یخچال مابه، یخچال پروفایل، یخچال وایت هاوس و یخچال کنوود نیز ارائه دهد.

موتور سوخته یخچال به چه دردی میخوره؟

شاید برای شما نیز این پرسش پیش آمده باشد که کاربرد موتور یخچال سوخته چیست یا به چه دردی میخورد. در پاسخ به این پرسش می توان گفت که کمپرسور سوخته یخچال به عنوان ضایعات در صنایع مختلف بازیافت دارای کاربردهای زیادی می باشد. از این رو جهت بازگشتن به چرخه مصرف در فرآیند بازیافت قرار می گیرد که خرید و فروش کمپرسور سوخته یخچال نیز امکان پذیر می باشد. همچنین در برخی مواقع در صورت سوختن موتور، میتوان از سیم پیچی مس درون آن استفاده کرد و یا اینکه مجدد آن را سیم پیچی کرده و به فروش می رساند.

بیشتر بدانید:  عیب یابی و رفع مشکل فیلتر درایر یخچال

آیا تعمیر کمپرسور سوخته یخچال مقرون به صرفه است؟

به طور کلی اگر کمپرسور به طور کامل سوخته نباشد و فقط برخی از قطعات آن نیاز به تعویض داشته باشند، تعمیرات آن مقرون به صرفه می باشد. همچنین برای کار کردن مجدد موتورهای تعمیر شده هیچگونه تضمینی وجود ندارد. از این رو بسیاری از مراکزی که کار تعمیرات موتور سوخته یخچال را انجام می دهند، پیش از انجام این کار مشتریان خود را در جریان ریسک های حاصل از تعمیر این قطعه قرار می دهند.

در صورت خرابی کمپرسور چه کاری باید کرد؟

در صورت خرابی موتور(کمپرسور) بهتر است از تعمیرکاران معتبر نمایندگی یخچال خود جهت تعنیرات و عیب یابی دقیق تر کمک بخواهید.

نشانه های خرابی کمپرسور یخچال چیست؟

از نشانه های خرابی کمپرسور می‌توان به سرو و صدای زیاد، داغ شدن یخچال و عدم تنظیم دمای یخچال اشاره کرد.

وظیفه کمپرسور در یخچال چیست؟

وظیفه اصلی کمپرسور در یخچال گاز امبر را فشرده کند و در لوله های پشتی یخچال به چرخش درآورد. این عمل باعث خنکی دیگر قطعات یخچال می‌شود.

هزینه تعمیرات موتور یخچال چقدر است؟

هزینه تعمیرات کمپرسور پس از عیب یابی دقیق و میزان مشکل پیش آمده برای موتور یخچال شما قبل از انجام کار به شما اعلام می‌شود

مدت زمان تعمیرات موتور یخچال چقدر است؟

مدت زمان تعمیرات موتور یخچال بستگی به نوع خرابی آن و قطعات مورد نیاز آن دارد. ولی به طور کلی تعمیارت موتور بین ۳ تا ۵ روز زمان بر است.

آیا تعمیر کمپرسور سوخته یخچال مقرون به صرفه است؟

همچنین در صورت نیاز از خدمات دیگر دستگاه ساید باید ساید در نمایندگی ماهان سرویس اعم از ساید ال جی، ساید سامسونگ، ساید بوش، ساید جنرال الکتریک، ساید دوو، ساید اسنوا، ساید فریجیدر، ساید وستینگهاوس، ساید بکو، ساید مابه، ساید پروفایل، ساید وایت هاوس و ساید کنوود نیز استفاده کنید.

سخن پایانی

در این مقاله در مورد سوختن موتور یخچال، علائم سوختن کمپرسور یخچال فریزر و علائم خرابی موتور یخچال فریزر صحبت کردیم و از نزدیک با مشکلات رایج و پرتکرار موتور یخچال فریزر آشنا شدیم. متوجه شدیم که افزایش یا کاهش دمای کاری یخچال و شنیدن صداها و بوهای غیرنرمال از یخچال می‌تواند مشکل‌ساز شود. برای بررسی، سرویس دوره‌ای و تعمیر موتور یخچال خود با ماهان برتر ارتباط بگیرید.

5/5 - (2 امتیاز)

ارسال نظر شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *